Haberler

TMMOB''den Tepki: ''Dönüşüm değil, rant yasası''

Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Cumhuriyet
TMMOB Şehir Plancıları Odası, "kentsel dönüşüm değil, rant amaçlı tasfiye yasası" olarak ilan ettiği Dönüşüm Alanları Hakkındaki Yasa Tasarısı''na karşı imza kampanyası başlattı. Şehir Plancıları Odası, "Kent planlama paradigmasına, birikimine ve meslek pratiğimize açıkça bir saldırı niteliğinde olan ve kentsel gelişimi rant odaklı projelere terk eden bu tasarıya karşı aktif mücadele yürüteceğiz" açıklamasını yaptı.

Dönüşüm alanları tasarısı geçen hafta TBMM Bayındırlık ve İmar Komisyonu''nda görüşüldü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ''in görüşmeler sırasında ağırlığını koyarak istediği değişiklikleri yaptırması dikkati çekti. TMMOB Şehir Plancıları Odası, tasarıya karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyaya şu linkten ulaşılabilir: http://www.spo.org.tr/html2/doc/index.html. 

Toplanan imzalar TBMM Başkanlığı''na verilecek. Şehir Plancıları Odası''ndan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Yasa yapıcıların sorun yumağı haline gelmiş kentsel sorunlar karşısında rant odaklı ve parçacı düzenlemelerde ısrarı, ne yığılan sorunlar karşısında yeni çözümler üretebiliyor ne de bu sorunların çözümünde toplumun geniş kesimlerince kabul gören bir yasal zemin sunuyor. Tasarı mekânsal rantlardan birikim sağlamayı amaçlayan gayrimenkul piyasasının ve yerel yöneticilerin ve merkezi hükümetin taleplerini yansıtmaktadır. Kentleri planlama süreçleri içerisinde değil parçacı rant odaklı ''dönüşüm projeleri'' etrafında geliştirecek ve mekânsal eşitsizlikleri derinleştirecek yasaya tümüyle karşı çıkıyoruz ve yasanın kentlerimizin/yurttaşlarımızın ihtiyaç duyduğu kentsel dönüşümü değil, rant amaçlı tasfiyeyi hedeflediğini düşünüyoruz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.