Haberler

Kadın dediğin aile içinde sosyalleşir

Tarih: 27 Kasım 2006 Kaynak: Radikal
Parklarının sayısı ve temizliğiyle övünen Bağcılar Belediyesi, yine de parkları güvenli bulmayan kadınları sosyalleştirmek uğruna, ''hanım ve aileye mahsus'' parkını törenle hizmete açtı.

Tartışma yaratan Bağcılar''daki ''Kadınlar Parkı'' dün açıldı. Parkın büyük bölümünü açılışa gelen kadınlar doldurmasına karşın tören protokolünde sadece üç kadın vardı. Açılışa gelen birçok kişi Başbakan''ın konuşacağı iddiasıyla yoldan çevrildiğini söylüyordu.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Bağcılar Belediyesi''nin davetini reddederken, daha önce törene katılacağı ifade edilen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da program değişikliği nedeniye gelmedi.

''Hanımlara ve aileye mahsus'' olacağı, tek erkeklerin alınmayacağı ilan edilen park, basında kamuya ait açık alanda harem-selamlık ortam ve aile salonu ortamı yaratması nedeniyle eleştirilmişti.

Kişi başına düşen yeşil miktarını 2 metrekareye çıkardığını duyuran Bağcılar Belediyesi, açtığı 90''a yakın parkın temiz ve bakımlı olmasıyla övünüyor, bunu da parkların içindeki lokanta ve kafeleri işletmeye vererek sağlıyor. Yani Bağcılar''ın parkları ''sahipsiz'' değil. Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, buna rağmen parkları ''güvenli bulmayan'' kadınları da hanım ve aileye mahsus parklar aracılığıyla sosyal hayata katmayı hedefliyor.

45 dakikalık açılış konuşmasında parka karşı çıkanları ''Don Kişot''a benzeten Kıyıklık, hanım ve aileye mahsus parkla pozitif ayrımcılık yaptığını anlattı: "Ben 68''liyim bizim dönemimizde komünizm gelecek diye diye korkuttular bekledik gelmedi üstüne bir ihtilal oldu, sonra irtica olacak dediler, onu da bekledik gelmedi, gene bir ihtilal oldu. Ondan sonra Kürtçülük geliyor dediler, o da gelmedi. Şimdi yine temcit pilavı gibi irticayı sürüyorlar önümüze. Biz Rio de Janeiro'' da kabul edilen ''Gündem 21'' belgesi çerçevesinde kadınların sosyal yaşama katılması için elimizden geleni yapıyoruz. Kadını başörtülü, çarşaflı, çarşafsız, giyimli, giyimsiz diye eve tıkarsanız aile içi şiddetin önüne geçemezsiniz. Onları sosyalleştirip halkın içine katmanız gerek."

Kıyıklık Kadınlar Parkı''yla ilgili yorum yapan gazetecileri Bağcılar''ı tanımamakla suçlayarak, "Bu park hakkında yorum yapanların hiçbiri Bağcılar''ı tanımıyor, Bağcılar''a gelemiyor. Lüks semtlerdeki kafelerden kalkıp biraz da burdaki kafelere gelsinler. Yoksa kelaynak gibi ortada kalırlar" diye konuştu.

Açılışa gelen kadınların çoğu parktan uygulamadan memnun gözükürken özellikle ziyaretçi defterine yazılan protestolar ilgi çekiciydi. Mehmet Çubuk isimli vatandaş "Ayrımcılığa hayır" yazıp protestosunu kısaca dile getirirken, parkın yakınlarında oturan Mine Akkuş "Ben eşim ve çocuklarımla birlikte geçirebileceğim bir yer arıyorum. Bu park böyle olmasa daha iyi olurdu. Duyduk ki belediye hizmetlerinden sadece belediye çalışanları ve yakınları yararlanıyormuş, biz de yararlanmak istiyoruz. Bu sokakta gürültü kirliliği var lütfen halledin. Parkınız hayırlı olsun" dedi. En ilginç yorumsa isimsizdi; "Üniversiteye hazırlanıyorum. Sesinizden 10 dakikada bir soru çözebiliyorum. Parkınız hayırlı olsun."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.