Haberler

Hitler’in Havaalanını Jet Sosyete için Saraya Dönüştürmek

Tarih: 28 Kasım 2006 Kaynak: The Times Yazan: Roger Boyers Çeviren: Başak Bozkurt
Berlin’de bulunan Tempelhof, Hitler’in en gözde havaalanı, dünyanın Yahudi yanlısı olan en nüfuslu hayırseveri Ronald Lauder sayesinde kapanmaktan kurtulabilir.

Tempelhof kompleksinin sıradışı tasarımıyla, katedrali andıran devasa tavanlarıyla, yapıyı İngiliz mimar Norman Foster tüm havaalanlarının temeli olarak nitelendiriyor.

Fakat bu havaalanının geleceği tehlikede çünkü nakit ihtiyacı olan Berlin belediyesi yapıyı önümüzdeki yıl kapatmak ve tüm uçuşları şehrin batısına taşımak istiyor. Şimdiyse Estée Lauder parfüm imparatorluğu, Maliye Bakanlığı kaynaklarına uygun olarak, terminali lüks bir kliniğe çevirmek için bir teklif önerisinde bulunmuş. Bir iniş şeridi muhafaza edilecek böylelikle varlıklı hastalar şehir hastanesine ulaşmak için uçuş ve kalkışta burayı kullanabilecekler. Estée Lauder grubu, sağlık, spa merkezleri ve estetik cerrahi için araştırmalarda bulunuyor.

Estée Lauder’in varisleri Ronald ve Leonard Lauder, dünya çapında 22.000 çalışanı olan bu kârlı grubun önemli hissedarları. Ronald Lauder aynı zamanda, merkez ve Batı Avrupa’da canlanan Yahudi yaşamını teşvik eden bir vakfa sahip. Bu vakıf, Yahudi meslektaşlarını biraraya getiren ve haham eğitimi için yüreklendiren Auschwitz konsantrasyon kampındaki restorasyona sponsorluk etmiş.

Daha sonra Estée Lauder’in Berlin’de kalan Nazi mimarisinin parçalarından birini kurtarmakla arasında bir bağlantı kurulması ironik. Her ne kadar Nazi iktidarından önce kullanılan bir havaalanı olsa da, Hitler ve onun tasarımcısı, Albert Speer, 1936’dan itibaren bu alana damgalarını vurdu.

Potsdam Üniversitesi’nde bir tarihçi olan Profesör Manfred Goertemacher bu yapı için “Avrupa’nın ana kapısı olmalıydı”, diyor.

Hitler insanlar Berlin’e geldikleri zaman bu yapıdan etkilenmelerini, havaalanının yılda altı milyon insanın yolculuk etmesine olanak sağlamasını istiyordu. Terminalin ön cephesi 900 m uzunluğunda havalimanına bakan konkav bir eğriden oluşuyor ve şimdi bile, akıllarda gamalı haç sembolüyle tasarlanmış izlenimi bırakıyor.

Bir uçağın inebileceği uzunlukta bir çatı katına sahip olan, Hermann Goering’in Hava Bakanlığı binasını tasarlayan mimar Ernst Sagebiel, Tempelhof’u faşizmin gücünü gösteren büyük bir binaya dönüştürmekle görevlendirildi. Sagebiel, 65.000 seyircinin Führer’i alkışlaması için, terminalin çatısında bir düzen kurdu. 1941 itibarı ile havalimanının neredeyse tamamı hazırdı.

Savaş devam ederken Tempelhof, Batı Berlinliler’in faşizmine rağmen özgürlüğün sembolü oldu. Tempelhof , ekonomik açıdan Berlin için bir yükümlülük haline geldi. Havaalanı geçen yıl Berlin’den geçen 13 milyon yolcunun sadece, yaklaşık 500.000’ini taşıdı. Plancılar havaalanının yasal olarak kapanmasından önce umutsuzca yeni bir kullanış amacı araştırıyorlar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.