Haberler

Nemrut’ta yeni dönem

Tarih: 30 Kasım 2006 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Tayfun Binzet
Kültür Bakanlığı Nemrut Dağı’nda Hollandalı bir ekibin yaptığı restorasyon çalışmalarını akademik olmadığı gerekçesiyle durdurdu. Çalışmaları ODTÜ’den bir ekibin yapmasına karar verildi. İlk kez tarihi bölgeyle ilgili yönetim planı hazırlanmamış olacak.

Kültür Bakanlığı, Nemrut Dağı’nda Hollandalı bir ekibin 5 yıl boyunca sürdürdüğü restorasyon çalışmalarını, “Akademik bir ekip tarafından yürütülmediği ve tarihi dokuya zarar verdiği” gerekçesiyle durdurdu. Bakanlık, 2007 yılında yapılacak çalışmaları ODTÜ’den bir ekibin yapmasına karar verdi. Ekip, Türkiye’de ilk kez tarihi bir bölgeyle ilgili yönetim planı hazırlayacak.

Güneydoğu’nun en önemli tarihi mekanlarından olan Adıyaman’daki Nemrut Dağı’nda bulunan tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması için yapılan kazıların, 2007 yılındaki bölümüyle ilgili çalışmalara başlandı.

Yıllardır Nemrut’ta kazı yapan Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesi’nde görevli ekibin izni, çalışmalarla ilgili şaibeler üzerine Kültür Bakanlığı’nca iptal edildi. Kazıları bu yıl ODTÜ’den bir ekip yapacak.

Ancak yeni ekibin kazı planı öncekilerden daha farklı olacak. Önce Nemrut’ta, belgeleme ve çevre düzenlemesi yapacak olan ekip, daha sonra da, Türkiye’de ilk kez tarihi bir bölgeyle ilgili yönetim planı hazırlayacak.


Türkiye’de ilk kez yönetim planı uygulanacağına dikkat çeken restorasyon sorumlusu ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçal, “Yönetim planındaki amaç da şu; biz buradaki koruma projesini sadece Nemrut Dağı tümülüsten oluşan bir kavram olarak görmüyoruz. Çünkü Adıyaman Kommagene’nin önemli merkezlerini içeriyor ve tarih boyunca yerleşikliği sürdürmüş bir yerleşme.

Osmanlı, Selçuklu döneminden önemli eserler var. Bütün bu eserlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi dolayısıyla turizm açısından ilginin sadece Nemrut tümülüsüne değil tüm Adıyaman’a kazandırılmasına yönelik bir çalışma tanımladık. Yönetim planın sınırlarını da dolayısıyla sadece Nemrut Tümülüsü ile değil bütün Adıyaman kenti ile sınırladık. Bu çerçevede de bu yıl ilk arazi çalışmalarımızı yapıyoruz. 4 ay içinde bunu sonuçlandıracağız” diye konuştu.

Güçal, ayrıca Nemrut Dağı ile ilgili çalışmalarda emeği geçen herkesi projelerine katılmaya davet etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.