Haberler

Modern mimarinin yeni merkezi: İspanya

Tarih: 1 Aralık 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Mahmut Sancak
İspanya, modern mimari tarzının merkezi oldu. Bilbao''daki Guggenheim Müzesi''nin yaratıcısı Kanadalı mimar Frank O. Gehry, şimdi de Rioja''da inşa ettiği otelle dikkat çekiyor.

Rioya, İspanya''nın küçük ve dünya tarafından pekte tanınmayan yerleşim birimlerinin arasında bulunuyor. Dar sokakları ve geleneksel yaşam tarzıyla şehir zamanın durduğu bir yer izlenimi veriyor. Bu tanım yaklaşık bir hafta öncesine kadar Rioya''yı kısaca tarif etmek için yeterli olabilirdi; eğer Kanadalı mimar Frank O. Gehry bölgeye uğramamış olsaydı. Ünlü mimar yaklaşık iki yıl önce inşaatına başlanan ve toplam 60 milyon Euro''ya mal olan Hotel Marques de Riscal ile Rioya''yı bir anda dünyanın gündemine taşıdı. İmza attığı eserler kullanım amacının ötesinde müze gibi ziyaretçi akınına uğrayan Gehry''nin bu eseri de geleneği bozmadı. Görenleri şaşkına çeviren yapı daha şimdiden dünyanın önde gelen dergilerine kapak oldu bile.

Geleneksellik yok
Yapı ilk bakışta rüzgardan savrulmuş dev bir alüminyum kağıdını anımsatıyor. Otelin mimarisinde geleneksel yapı unsurlarından herhangi bir ize rastlamak mümkün değil. Binanın çatısının olması gerektiği yerde adeta fırtınalar esiyor. Yapının zemininde de alışılmış görüntünün yerinde birbiriyle kesişen ve yeni formları ortaya çıkaran manzaralar hakim. Ustanın bu tipik tarzını diğer eserlerinde de görmek mümkün. Birbiriyle kesişen ve hiç beklenmedik yerde beklenmedik çizgilerle görenleri şaşkına çeviren Gehry, modern mimariyle sanatı birleştirme çabası içerisinde.

İlklerin projesi
Projenin en çarpıcı bölümlerinin başında gelen otelin üst kısmında malzeme olarak titanyum kullanıldı. Bu nedenle binanın üst kısmı sürekli parlıyor. Mimar tasarımının etkileyici görünüşünün yanı sıra güvenli olması için yapının küçük ölçekli halini rüzgar tünelinde test ettirdi. Ancak eser teknik özelliklerinin yanı sıra Gehry için de ilkleri temsil ediyor. Usta ilk olarak bir şahıs için eser yarattı. Marques de Riscal aynı zamanda, Gehry''nin tasarladığı ilk otel olma özelliğine de sahip.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.