Haberler

Acarİstanbul yıkıma giderken, Dubaili fırsatçılar türedi

Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Alper Uruş
Orman Bakanlığı Acarİstanbul için topu Beykoz Belediyesi’ne attı. Yıkım kararı 23 Ocak’ta alınacak. Bu arada bazı spekülatörler el altından ucuza ev almaya çalışıyor.

Beykoz Belediyesi’nin, Acarİstanbul’daki işlemleri usulüne uygun hale getirmesi için, İsmet Acar’a tanıdığı bir aylık süre dün sona erdi. Bundan sonra Acaristanbul’un kaderi, Belediye içinde özerk bir yapıya sahip olan Encümen’in ellerinde.

Beykoz Belediyesi, 18 Aralık 2006’da, Acar’a gönderdiği tebligatta işlemleri usulüne uygun hale getirmezse yıkım ve para cezası uygulanacağını bildirmişti. İsmet Acar da, bu tebligat üzerine Orman Bakanlığı’na kesin izin talebiyle ikinci kez başvurmuştu. Ancak Orman Bakanlığı Acar’ı ikinci kez reddederek, kesin izin verilmediğini bildirdi.

Son Viraj Salı Günü
İsmet Acar ayrıca Beykoz Belediyesi’nin kendisine gönderdiği tebligatlara da itiraz etmişti. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Acarİstanbul dosyasını ve Acar’ın yaptığı itirazı bugün Belediye Encümeni’ne sevketti. Encümen 23 Ocak Salı günü toplanarak, yıkım ve para cezasını görüşecek.

7 kişilik Encümen içinde, 4 AKP’li belediye üyesi yer alıyor. Bunlar Başkan Muharrem Ergül adına Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ile Hasan Özben, Zekai Emeç ve Mesut Türkeri. Heyette 3 de teknik bürokrat yer alacak. Encümen kararını salt çoğunluk oyuyla verecek. Encümen Belediye içerisinde özerk bir yapıya sahip. Verdiği karalarda Belediye Başkanı’ndan tamamen bağımsız hareket ediyor. Bu nedenle Encümen’in verdiği kararlar zaman zaman başkanın talimatları ile çakışabiliyor.

Yıkım Kararı Verebilir
Beykoz Belediyesi Encümeni salı günkü toplantıda, aynı gün karar verebileceği gibi, kendisine tanınan 10 günlük süreyi de kullanabilir. Bu süre içinde Encümen isterse, dosyayı bilirkişi incelemesine gönderebilir. Bunun yanısıra İsmet Acar’ı bizzat dinlemek de isteyebilir. Bunun için özel bir oturum yapabilir. Encümenin yapacağı inceleme süresince dosyadaki tüm belgeler, Acar’ın yaptığı itiraz, dosyayla ilgili mahkeme kararları, bilirkişi raporları tek tek değerlendirilecek. İnceleme sonunda yıkım ve para cezasına hükmedilebilecek. Bu karar, Acaristanbul için son karar olacak. Encümenin kararından sonra yıkım kesin olarak uygulanacak.

1 milyon dolara villa satılıyor
Acarkent’te stüdyo tipi bir dairenin ya da villanın metrekare fiyatı 1.000-1.500 dolar arasında. Net 360 metrekare bir villanın fiyatı 600 bin dolarken, 650 metrekare bir villanın fiyatı 1 milyon doları buluyor. Acarkent’te stüdyo tipi net 70 metrekare büyüklüğünde bir dairenin fiyatı ise konumuna göre 250 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Villa fiyatları düştü spekülatörler geldi
Acarİstanbul ve Acarkent ile ilgili yaşanan belirsizlik fiyatları düşürürken, yerli yabancı pek çok gayrimenkul spekülatörünün bölgeye üşüştüğü belirlendi.

Dubaili bir grubun da Acarkent’te uygun fiyatla 100-150 villa almanın hesabını yaptığı ortaya çıktı.

Fiyatı 600 ile 1 milyon dolar arasında değişen Acarkent’teki villaların kat irtifakı tartışmalarıyla fiyatının düşme beklentisi içinde olan yatırımcıların da satılık ev aradığı gözleniyor. Acarkent’le ilgili çıkan haberlerin ardından villa ve daire fiyatlarında yüzde 10 oranında bir düşme yaşandığını söyleyen, 9 yıldır Acarkent’te emlakçılık yapan TURYAP Emlak Bilgi Bankası Beykoz Temsilcisi Ebru Seyyar, bu ilgiyi şöyle aktardı:

“Çıkan haberlerin ardından burada villalara olan ilgi açıkçası arttı. Bire bir Dubaililer’le emlakçılar muhatap olmuyor ancak temsilcileri kanalıyla metrekaresi 1.000 doların altına düşebilecek villalar için istekli olduklarını biliyoruz. Özellikle deniz gören villalarla ilgili katalog ve detaylı ekspertiz istekleri oluyor. Bu üç dört villa düşünen bir müşterinin isteklerinin çok ötesinde. 100-150 villa hakkında detaylı bilgi isteyen temsilciler var. Şu an prim yapamayan villaların yargı süreci tamamlandıktan sonra yüzde 20-30 oranında artacağını düşünen yatırımcı, Acarkent’e yönelmiş durumda.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.