Haberler

Başkan Topbaş: İstanbul'da plakayı sınırlandırmak farklı sonuçlara yol açabilir

Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Dünya

İstanbul'da plaka sayısının sınırlandırılmasının belki kısmi bir çözüm getirebileceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Ama başka sonuçlar da var. Plakaların yeni bir piyasa oluşturması, otomotiv sanayinin ciddi etkilenmesi gibi..." dedi.

Metro-Gastro Buluşması 2007'nin açılışına katılan Topbaş, trafikte plaka sayısının sınırlandırılmasına ilişkin bir soru üzerine bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tartışılması için ortaya atılmış fikir olduğunu dile getirdi.

Topbaş, "(Başbakan) Tamamen dondurma gibi bir ifade kullanmadı. Ulaşımla ilgili yollar, kavşaklar yapıldıkça plaka verilmeye devam edilebilir" diye konuştu.

Geçmişte tek çift plaka uygulamasının tartışıldığı gibi bu konunun da tartışmaya açık olduğunu belirten Topbaş, şunları kaydetti:

"Aslında şu anda İstanbul'da kişi başına düşen araç sayısı Avrupa standartlarının üçte biri boyutunda. Ama maalesef geçmiş yıllardan beri gelen ulaşım sorununa ciddi yatırım yapılmadığı, öngörülen ulaşım master planları da bir türlü hedefini tutmadığı için bugün bu sorun yaşanmaktadır."

Araç sayısına sınırlama fikrinin geçici süreyle işe yarayıp yaramayacağının tartışıldığını ifade eden Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak soruna çözüm aradıklarını, bu arada denetime talip olduklarını hatırlattı.

Vatandaşın trafiği kullanımı ve trafikteki dikkatinin de önemli olduğunu altını çizen Topbaş, şöyle devam etti:

"Toplu taşıma ağını yoğunlaştırmak adına adımlar atıyoruz. Tabii ki hızlı bir şekilde trafiğe araç girişi var. Göreve geldiğimden bugüne kadar İstanbul'da giren araç sayısı 520 bin. Trafikte geçici bir süre duraklama yaparak araç girişini durdurursak, belki kısmi bir çözüm getirebilir. Ama başka sonuçlar da var. Plakaların yeni bir piyasa oluşturması, otomotiv sanayinin ciddi etkilenmesi gibi."

Vatandaşın, trafiği kullanmadaki hassasiyetini ortaya koyarak saatleri ayrıştırma gibi taleplerin yerine getirilmesi halinde bu gibi sınırlamalara gerek kalmayabileceğini dile getiren Topbaş, geçen yıl okullar açıldığında vatandaşın dikkati ve gerekli düzenlemeler sayesinde trafikte bir rahatlık yaşandığını hatırlattı.

Trafikte yönetim ve denetim eksikliği sorunu olduğunu ve büyük ihlallerinin yaşandığını kaydeden Topbaş, "O halde trafiği ciddi kurallara bağlayıp, ciddi cezalarla denetim altına aldığımız zaman zaten problem olmaz. Çünkü sadece yol yapmak ve fiziki ortamı hazırlamak yetmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.