Haberler

Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu projesine Ermenistan da katılmak istiyor

Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Dünya

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ulaşım yollarının gelişmesine önemli katkı sağlaması beklenen Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesine Ermenistan da katılmak istiyor.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Gegham Garibcanyan, Gürcü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ermenistan'ın, Türkiye sınırını açmaya ve Kars-Ahılkelek-Tiflis demiryolu inşaatına katılmaya hazır olduğunu" söyledi.

Merkezi Erivan'da bulunan Arminfo ajansının haberine göre, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmamasının, mevcut sorunları artırdığını savunan Garibcanyan, ülkesinden geçen Kars-Gümrü-Ahılkelek demiryolu hattının SSCB'nin dağılmasından bu yana kapalı olduğunu dile getirerek, "Eğer Türkiye-Ermenistan sınırı açılırsa hemen sonraki gün bu hat kullanılmaya başlanabilir" dedi.

Söz konusu hattın kullanılmaya başlanmasıyla bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin gelişebileceğini, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilerin artacağını ileri süren Garibcanyan, böylece bölgenin de herkes için daha güvenli olacağını savundu.

Sözde Ermeni soykırımının uluslararası alanda tanınmasının Ermenistan dış politikasının öncelikleri arasında yer alması, Azerbaycan'ın yaklaşık yüzde 20'sinin Ermeni işgali altında bulunması gibi konular ise Garibcanyan'ın açıklamasında yer almadı.

Azerbaycan, topraklarındaki işgalin sona ermesi ve vatandaşlarının topraklarına dönüşü sağlanmadan Ermenistan ile hiçbir işbirliği yapılmayacağını daha önce açıklamıştı.

Teknik heyetler bugün biraraya geldi
Öte yandan, Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryoluyla ilgili toplantıların son aşaması, ilgili üç ülke teknik heyetlerinin katılımıyla bugün Bakü'de başladı.

Toplantıların bugünkü bölümü ağırlıklı olarak Azerbaycan-Gürcistan heyetleri arasında yapılırken, görüşmelerin yarınki bölümünün Türk heyetinin katılımıyla sürmesi bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, demiryolu hattının inşasıyla ilgili tam bir uzlaşmaya varılırken, heyetlerin görüşmelerinde daha önce Tiflis'te paraf edilen konuya ilişkin anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili detaylar ele alınıyor.

Gürcistan'ın hattın inşa ve onarım çalışmaları için Azerbaycan'dan uzun süreli ve çok düşük faizle alacağı yaklaşık 200 milyon dolarlık kredinin artırılmasını gündeme getirmesi üzerine görüşmeler uzamış ve sonuçta kredi oranının 300 milyon dolara çıkarılması konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.