Haberler

Yayalar karşıya minyatür Boğaz köprüleriyle geçecek

Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Sıtkı Özcan
İstanbul'un trafik yükünü çeken E-5 karayolu üzerine rezistanslı, alttan ısıtmalı, Boğaz Köprüsü siluetinde yaya üstgeçitleri yapılıyor.

Hem estetik, hem de dayanıklı olması hedeflenen üstgeçitler 1. Boğaz Köprüsü tarzında inşa ediliyor. Küçükçekmece-Sefaköy arasına Boğaz Köprüsü siluetinde altı adet üst geçit yapılacağını açıklayan Asça İnşaat yetkilisi Fırat Karayılan, projenin mayıs sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden hem estetik hem de dayanıklı üstgeçitler talep ettiğini ifade eden Karayılan, "Yolun iki yakası arasındaki uzun mesafeyi estetik bir şekilde nasıl birleştirebileceğimizi düşünürken aklımıza Boğaz Köprüsü geldi." dedi. Köprünün orijinal halinde kullanılan asma ve çelik halatların kullanımıyla dayanıklılığın sağlandığını vurgulayan firma yetkilisi, görüntü açısından da güzel bir eser ortaya çıktığını ifade etti. Yeşilova, Cennet, Küçükçekmece, Bağlar, Sefaköy ve Beşyol'da yapılacak olan yaya üst geçitlerine özürlü vatandaşların da kullanımını sağlamak amacıyla merdivenlerin yanı sıra rampa da konulacak. Yüzde 10'luk bir eğimle inşa edilecek olan rampalarda kışın oluşabilecek buzlanmaların önüne geçmek için ise geçitlere rezistanslı alttan otomatik ısıtma sistemi yerleştirilecek. Hava sıcaklığı belirli bir derecenin altına düşünce devreye girecek olan sistem rampalarda kar ve buz birikmesini engelleyecek. Üstgeçitlerden üçü aynı zamanda metrobüs duraklarına bağlantıyı sağlayacak. Yeşilova, Küçükçekmece ve Cennet'te yapılacak olan yaya üstgeçitlerine bu amaçla birer yürüyen rampa yerleştirilecek. Yürüyen rampalar otoyolun her iki yanındaki vatandaşların metrobüse erişimine yardımcı olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.