Haberler

TOKİ ile çalışan 2 inşaat firması ciddi sıkıntı içinde

Tarih: 19 Ocak 2007 Kaynak: Sabah
TOKİ Başkanı Bayraktar, çalıştıkları 25 müteahhit firmadan, 2'sinin ciddi sıkıntı içinde olduğunu, 4'ünün de ödeme sıkıntısı çektiğini belirtti. Bayraktar "Sorun nedeniyle teslimat gecikebilir" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, gelir paylaşım modeliyle çalıştıklarını 25 müteahhit firmadan, 2'sinin ciddi sıkıntı içinde olduğunu, 4'ünün de ödeme sıkıntısı çektiğini belirtti. Bayraktar "Müteahhitlerin bize olan zorunlu ödemelerini 3 ay dondurduk. Birtakım kolaylıklar sağlıyoruz. Bu nedenle projelerde teslim tarihlerinin gecikebilir ancak vatandaş projenin arkasında TOKİ'nin olduğunu biliyor. Mutlaka teslim edilecek ve vatandaş mağdur edilmeyecek" diye konuştu. Bayraktar, Maliye'nin 'bizden aldığınız arsaları sadece toplu konut üretimi için kullanabilirsiniz, 3. kişilere satamazsınız' şeklindeki uyarı yazısıyla ilgili olarak da "Kriz yok. Uyarı yazısı geldi biz de hukuki yazı yazdık onlardan yanıt bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Telafi Edeceğiz
TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine konut alanların taksitlerindeki zam oranını yüzde 8.38'den yüzde 4.88'e çekilmesiyle ilgili olarak da "Gelir kaybı oluyor ama başka şekilde telafi etmeye çalışacağız" yorumunda bulundu. Bayraktar, konut satışlarındaki durgunluğu canlandırmak için vadeleri uzatmak ve promosyon gibi yöntemlere başvurulacağını açıkladı. İstanbul'da yapılan 'Deneyim Paylaşımı' konulu toplantısında CNBC-e'nin canlı yayınına konuk olan Bayraktar, beyaz eşya ve ev gereklerine ilişkin firmalardan yüzde 40 indirim olanağı sağlanılacağını kaydetti. Bayraktar, vadeleri uzatmak, karı minimize etmenin yollarından birinin promosyon yapmak olabileceğine işaret ederek "Beyaz eşya ve halı-perde üreticileri ile anlaşma yaparak konut alıcılarına yüzde 40 daha ucuz satın alma imkanı sağlayacağız" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.