Haberler

Balık çiftlikleri 18 ay içinde taşınacak

Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mustafa Kuşen
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, balık çiftliklerinin bundan sonra kapalı ve hassas koylarda üretim yapamayacağını söyledi.

Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği İzmir''in Kemalpaşa ilçesi Yeşilköy köyünde gazetecilerin, dün Resmî Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe giren balık çiftlikleriyle ilgili tebliğe yönelik sorularını cevaplayan Bakan Pepe, geçen sene mayıs ayında çıkan Çevre Kanunu ile balık çiftlikleriyle ilgili düzenleme yaptıklarını kaydetti. Tebliğin de bu çerçevede olduğunu ifade eden Pepe, bu süreçte kurulu balık çiftliklerinin çevreye etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelediklerini aktardı.

Gerek havadan gerekse denizden yaptıkları incelemelerde kapalı koylardaki balık çiftliklerinin çok ciddi kirliliğe yol açtığının, deniz dibinde ve suyunda ise bozulmalara sebep olduğunun tespit edildiğini belirten Osman Pepe, "Kurulmuş ve bugüne kadar faaliyetini devam ettiren balık çiftlikleri, bundan böyle kapalı ve hassas koylarda yoluna devam edemeyecek. Gösterecek olduğumuz yeni alanlara taşınacaklar. Aksi halde şu an bulundukları kapalı koylarda, sahile hemen hemen bağlı olan çiftlikler, havuzlar bu şekilde devam edemez. Çünkü denizin yüzeyinde ve dibinde ciddi şekilde kirlenme meydana getiriyorlar." dedi. Bakan Pepe, balık çiftliklerinin taşınması konusunda sektörle anlayış birliği içinde olduklarını ve yardım sözü verildiğini de kaydetti. Bir gazetecinin, "Mevcut balık çiftlikleri hangi sürede taşınacak?" sorusuna karşılık da Pepe, balık çiftliği sahiplerinin yeni yavruların büyümesi için zaman talep ettiğini, bunun da en çok 18 ay gerektirdiğini söyledi. Pepe, "Yani balık çiftlikleri en geç 1.5 yıl içinde taşınmış olacak." diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.