Haberler

Güzelim hastane rantçıların hedefi

Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Gül Kireklo
Heybeliada’nın en görkemli arazisinde yer alan ve iki sene önce “Verem hastası sayısının azaldığı ve başhekim bulunamadığı” gerekçesiyle kapatılan sanatoryum, hakkında verilecek hükmü bekliyor.

Bir dönem aralarında İsmet İnönü, Ece Ayhan, Rıfat Ilgaz gibi ünlü isimlerin de kalıp tedavi olduğu verem hastalarına yönelik hastane adeta çürümeye bırakıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün veremde Türkiye’yi ‘Kırmızı Bölge’ ilan etmesine rağmen kapısına kilit vurulan sanatoryum arazisinin turizme açılıp Arap sermayesine satılacağı iddia ediliyor. Değerli araziye İstanbul Büyükşehir Belediyesi de talip. Belediye araziye yaşlılara yönelik bir bakım evi yapmak için Sağlık Bakanlığı’na teklif sundu bile.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri Heybeliada Sanatoryumu ile ilgili teklifleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün değerlendirdiğini bildirdi.

Tüberküloz Danışma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Cenk Deliküçük ise şu bilgileri verdi: “Tüberküloz hortluyor. Dünya Sağlık Örgütü verem konusunda ülkemizi ‘Kırmızı Bölge’ ilan etti. Biz ise sanatoryumumuzu kapattık. Niye çünkü tüberküloz yoksul hastalığı. Ve dirençli hastaların devlete maliyeti 2 yıl için 20 bin - 60 bin dolar. Türkiye’de canlı bomba gibi dolaşan 2 bin dirençli tüberküloz hastası var. 6 ay hastanede kalmaları lazım. Sanatoryum yeniden açılmalı.”

"Görünce içim acıyor."
Heybelida Senatoryumu’nun 16 yıl başhekimliğini yapan Dr. Ahmet Eren, sanatoryumu Atatürk’ün kurdurduğunu belirterek şöyle dedi: “Binanın orada çürüdüğünü düşündükçe içim acıyor. 600 yataklı hastane sayısız insana şifa vermişti.”

Tüberküloz tehdidi
Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ise şöyle dedi: “Gelen bilgiler buranın turizm şirketine hatta Arap sermayesine satılacağı yönünde. Zaten Başbakan Erdoğan 14 Mart Tıp Bayramı’nda yaptığı konuşmada, ‘Şişli Etfal Hastanesi’ni bile satalım’ demişti. Buranın çok kıymetli bir arazi olduğunu, hastanenin İstanbul dışına taşınması gerektiğini söyledi. Oysa tüberkülozda Türkiye çok ciddi bir noktada.”

Adalılar kampanya başlattı
Bir zamanlar koca bir sanatoryuma sahip Heybeliada’nın halkı şimdi bir dispansere muhtaç olduğunu söyleyerek isyan ediyor. Heybeliada Muhtarı Süleyman Amasralı “25 yıldır burada muhtarım. Hiç böyle bir yokluk görmedim. Sanatoryum burdan gitti gideli esnafın da yüzü gülmez oldu. Kışın 5 bin kişinin olduğu adada bir dispanserimiz bile yok. İmza toplayıp dilekçe yazdık” diye konuştu.

"Acarkent mi yapacaklar?"
Eski Sağlık bakanlarından Prof. Dr. Osman Durmuş, ise kaderine terk edilen sanatoryum binası hakkında ilginç bir iddiada bulunarak şöyle dedi: “Hastaneyi kapatırken, ‘ulaşım zor’, ‘başhekim bulamadık’ dediler. Burayla ilgili dönen bir sürü plan var. Yoksa bu güzelim çam ormanını Acarkent mi yapacaklar? Dubailere mi satacaklar?  Ya da Ruhban Okulu’nun sosyal
tesisi mi yapacaklar?.”

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.