Haberler

Başkan Kocaoğlu''ndan arıtma müjdesi

Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir metropol alana yeni bağlanan ilçe ve beldeleri içine alacak şekilde arıtma tesisleri yapılacağı ve arıtma probleminin tamamen çözüleceği müjdesi verdi. Çevre ve Orman Bakanlığı da, arıtma çamurlarının bertarafı ve enerji üretimi konularındaki tecrübelerini İzmir Büyükşehir Belediyesi ile paylaşarak “fahri danışmanlık” yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’deki “İzmir Atıksu Arıtma Tesisi”ni gezen ve bilgi alan Osman Pepe, çöplerin ve arıtma çamurlarının enerji üretimi için önemli kaynaklar olduğunu söyledi. Bakan Pepe, “Çöp, çamur deyip de geçmemek lazım, çamur ve çöpten milyonlarca dolar para kazanılıyor. Enerji kaynağı olarak kullanılıyor. İnşallah bir an önce birlikte çalışmayı bitirelim. Hem İzmir’in hem Türkiye’nin kaynaklarını iyi kullanmamız gerekiyor. Biz Bakanlık olarak bu konularda fahri danışmanlık yapabiliriz” dedi.

Bakan Pepe’ye İzmir’in arıtma sistemi ve bu konudaki çalışmaları konusunda bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni yapılacak atıksu arıtma tesislerinin bölge için çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Yeni bağlanan bölgelerde bizim en önemli alanlarımızdan birisi Gediz. Menemen, Asarlık, Ulukent ve Koyundere ilçelerimizi arıtma sistemine birlikte alacağız. Helvacı, Türkeli ve Gerenköy’ü bir yere topluyoruz. Emiralem tarafında bir arıtma yapıyoruz. Seyrek - Maltepe tarafında da bir arıtma yaparsak Gediz’in İzmir metropol alan içindeki bütün arıtma problemini bitiriyoruz. Bunların projeleri hazırlandı ve yer problemi bitenlerin ihalesine çıkıyoruz” diye konuştu.

İzmir’in Güney aksında da, Küçük Menderes’ten kaynaklı problemler olduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Küçük Menderes ciddi bir problem, Pamucak’ı kirletiyor. Orada Bayındır tarafına 40 binlik bir arıtma sistemi düşünüyoruz. Ayrıca Torbalı, Çaybaşı ve Subaşı’na birlikte 100 binlik bir arıtma; Ayrancılar ve Yazıbaşı’nda 40 binlik bir arıtma düşünüyoruz. Pancar beldemizi de Tahtalı Havzası’ndaki arıtmamıza bağlayacağız” dedi.

Urla ve Seferihisar’daki arıtma yeri yapılması konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Kocaoğlu, Doğanbey, Ürkmez ve Kemalpaşa’ya doğal arıtma yapılması konusunda deneme çalışmaları yapıldığı bilgisini verdi.

Küçük Menderes ve Gediz Ovaları’ndaki köyler için doğal arıtma yapılması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu: “Buradaki tesisimizin biraz ilerisinde Harmandalı evsel atık depolama alanımız var. Orası ve çamurun bertarafı konusunda çeşitli çalışmalarımız var. Bu konuyla ilgili Bakanlık’tan da bilgi alabilirsek bu iki sorunu da tamamen çözmek istiyoruz. 2008 yılı Mayısı’nda bu arıtma sistemlerinin hemen hemen tamamını devreye almak ve arıtma problemini tamamen çözmek istiyoruz”Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.