Haberler

Boğaziçi Köprüsü 16 milyon renk

Tarih: 26 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz İnceoğlu

Asya ve Avrupa''yı birbirine bağlayan iki köprüden biri olan İstanbul Boğaziçi Köprüsü, birkaç haftadır güneş battı mı renkten renge bürünüyor. Asma halatlara monte edilen ve bilgisayarla kontrol edilen 1756 adet LED sayesinde 16 milyon renk elde edilebiliyor. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ve City Light şirketi tarafından yürütülen proje 5 milyon YTL''ye mal oldu. Proje, Boğaz''ın alıştığımız gece siluetini kafalarda tamamen değiştirecek kadar güzel.

Daha önce Japonya''daki Akashi-Kaikyo ve San Francisco''daki Golden Gate gibi şehrin sembolü haline gelmiş köprüler özel sistemlerle ışıklandırılarak çok daha dikkat çekici hale getirilmişti. Şimdi bu listeye İstanbul Boğaziçi Köprüsü de katıldı. Boğaziçi Köprüsü Başmühendisi Ramazan Yüksel''in bir yıllık çalışması sonucunda hazırlanan projede LED ışıklar kullanıldı.

Sanatçılarla çalışacaklar 
Proje için çalışmalar Mart 2006''da başladı. Daha sonra yurtdışından ekipman sipariş edildi ve ışıkların döşenmesi başladı. Trafiğin aktığı köprü zemini dışındaki tüm alanlar, köprünün kuleleri, ana halat, askı halatları ve yaya korkulukları toplam 1756 LED ile donatıldı.

Ramazan Yüksel, LED ve bilgisayar kullanımının avantajlarını anlatıyor: "Eskiden köprünün tepesine çıkarak sürekli bakım yapılması gereken ışıklandırma yerine, kullanımı çok daha kolay, bakım gerektirmeyen bir sisteme sahip olduk. Yazılım bilgisayara yüklendikten sonra tek tuşla köprü renkten renge giriyor. Önümüzdeki aylarda Türk ve yabancı sanatçıların hazırlayacağı animasyonlar da görülecek."

Kullanılan programda gökkuşağı, patlamalar, parçalanmalar gibi 15 farklı ışık animasyonu bulunuyor ancak şimdilik sadece tek renk yöntemi kullanılıyor. Köprü, bir bakıyorsunuz yeşil, bir bakıyorsunuz mor.

Sistemin en önemli özelliği, diğer aydınlatmalara kıyasla maliyetinin çok düşük olması. Daha önce beyaz, büyük spotlarla aydınlatılan Boğaziçi Köprüsü''nün yıllık enerji tüketimi yaklaşık 160 bin YTL idi. Oysa 1756 LED, maliyeti yarı yarıya azaltacak, köprünün elektrik faturası 80 bin YTL civarında olacak.

24 saat kullanımda ömrü 11 sene
LED (Light Emitting Diode- Işık yayan diyot) ışıklar aslında uzun zamandır hayatımızda. LED ilk çıktığında kırmızı, sarı, yeşil, portakal ve pembe renkleri yüzünden kullanımı kısıtlı olmuştu ama beyaz LED''in icadıyla birlikte aydınlatmada adeta bir devrim yaşandı.

Bir LED ışık kaynağını 24 saat boyunca yakarsanız, 11 sene sonra tükeniyor.

LED''ler bir mikroişlemciye bağlandığında 16 milyon renk elde ediliyor.

LED diğer ışık kaynakları gibi ısı yaymıyor. Bu yüzden yer aydınlatmalarında, müze ve gıda sektöründe çok tercih ediliyor.

Bir LED çipinin boyu 1x1 mm. O yüzden en küçük alanlarda bile uygulanabiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.