Haberler

Bomba gibi proje: Çatıya ağaç dik

Tarih: 30 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Boğaç Yüzgül
İstanbul hızla Megaköy''e doğru gidiyor. Başta trafik olmak üzere, çarpık kentleşme, düzensiz kötü yapılaşma insan hayatını tehdit edecek boyuta geldi. Önceki gün Bahçelievler Mahmutbey Yolu 7. Sokak''taki 6 katlı bina kendiliğinden çöktü. Çöken binanın altından Özkan Aysan isimli bir kişi yaralı olarak çıkartılırken, olayda şans eseri ölen olmadı.

Hafriyat Binayı Yerle Bir Etti
Yetkililer, binanın yan tarafta yapılan yıkım çalışmalarındaki teknik hatadan kaynaklandığı açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçeliev-ler''deki binanın çökmesine sebep olduğu iddia edilen hafriyat çalışması yapan firmanın, bir ay önce yıkım ruhsatı aldığını ve 2-3 gün önce de yıkıma başladığını söyledi. Yıkımın teknik bir hatadan kaynaklandığını ve gerekli tedbirlerin alınmadığını söyleyen Topbaş, bu tür çalışmaların mühendislik işi olduğunu ve mühendisin işin başında olması gerektiğini ifade etti.

Aymazlığın Faturası
Müteahhit firmanın 2-3 gün önce binanın yıkımına başladığını söyleyen Topbaş, firmanın saat 13.00''ten itibaren de hafriyat çalışmalarına başladığını ve yan binanın temel seviyesinin altına inilmesi ve bu arada da binanın taşıyıcı kolonlarına zarar verilmesi neticesinde binanın çöktüğünü belirterek, "Bu, aymazlığın faturası. Bir iş yapılırken doğru yapılmalı" dedi.

''Terasını Yeşillendir''
İstanbul''un ağır sorunlarına şimdi de su sorunu eklendi. Yağış azlığı yüzünden ba-rajlardaki su seviyesi iyice azaldı. Semtlerde su kesintileri başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından, İstanbul''a yağmur yağdırmak için üretilen birbirinden ilginç projelere, ''Terasını yeşillendir'' adı altına bir yenisi daha eklendi. Projeye ilk tepki İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe''den geldi. Gökçe, ''Terasını Yeşillendir'' gibi bir projenin, öylesine yaptım oldu mantığı altında yapılamayacağını dile getirdi.

''Çalakalem Proje Olmaz''
Kadir Topbaş''ın ''Terasını Yeşillendir'' projesi mühendisleri ayaklandırdı. İlk tepki İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe''den geldi. İşte Gökçe''nin açıklamaları: "özellikle mühendislik açıdan, binaya getirilen her ek yükün iyi hesaplanması gerekir. Yağmur yağdıracağız derken, binalar yıkılabilir. Bu proje ile inşa edilecek olan binaların, çok iyi bir mühendislik hesaplamasına tabi tutulması lazımdır. Çalakalem proje olmaz. Binalarda, kolon-kriş hesabı ile ilgili statik hesapların, binaların temeli atılmadan önce yapılması lazım geldiğni de vurgulayan Cemal Gökçe, sözlerine şöyle devam etti: Burada en önemli bir başka sorun, bitki köklerine biriken suların tasfiyesi için ayrıca bir sistem yapılma zaruretidir. Bu nedenle madem böyle bir alışma içimdeler, o halde bunu daha projesi çizilmemiş binalarda uygulamaya koyun. Yoksa facilar kaçınılmazdır." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.