Haberler

Seranit artık konut için de üretecek

Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ebru Erdoğan
Bugüne kadar pek çok konut, alışveriş merkezi, havaalanı, metro istasyonu gibi ortak kullanım alanlarının projelerinde çalışan Seranit, evin içine giriyor.

Yimpaş, Kiptaş, Ağaoğlu projeleri, havaalanları ve metro istasyonlarının seramiklerini üreten, bugüne kadar toplam bin 500 projede çalışan ve 2.5 milyon metrekarelik cephe kaplaması yapan Seranit, konutlar için de seramik üretmeye başladı. İtalya ve İspanya''daki tasarım firmalarıyla çalışan Seranit, "Serahome" adlı yeni koleksiyonuyla bu yıl cirosunu dört kat arttırmayı hedefliyor. 36 milyon Euro''luk bir yatırım olan Serahome''un yaratıcısı Seranit, aynı zamanda dünyadaki en büyük ebatlı seramiğin de üreticisi. Seranit Genel Müdürü Hamdi Altunalan ise konut seramiği üretiminin yanı sıra, önümüzdeki dönemde vitrifiye sektöründe de yatırımlarının olacağını söyledi.

* Yeni koleksiyon için ne kadarlık bir yatırım yapıldı?
Serahome''un üretim aşamasına geçebilmesi için tam iki yıl çalıştık. Gamma Due, Creativa, Ego Design ve Vetriceramici gibi İspanya ve İtalya''nın önde gelen tasarım firmalarıyla birlikte çalıştık. 4.2 milyon Euro sadece AR-GE için harcadık. Toplam 36 milyon Euro''luk yatırım yaptık. Ciromuzun yüzde 5''ini ARGE için ayırıyoruz. Hedefimiz 2007 yılı içinde ev içi serisiyle birlikte 8.5 milyon metrekarelik bir satış gerçekleştirmek ve tüketicilere özgün kalite anlayışıyla farklı alternatifler sunmak.

* Ürünlerin fiyatları ne?
Farklı tür ve ebatlardaki ürünlerin fiyatları da farklılık gösteriyor. Ama, 30x60 boyutlarındaki ürünlerin metrekare fiyatları 20 ila 30 YTL arasında değişiyor.

* Türkiye''de sektörün büyüklüğü ve sizin bu sektördeki payınız ne?
Türkiye''de granit pazarının toplam büyüklüğü 16 milyon metrekare. Bunun 8.5 milyon metrekaresini biz üretiyoruz. Cephe sisteminin büyüklüğü ise 3 milyon metrekare. Bunun da yüzde 90''ını biz üretiyoruz. Dünyadaki toplam seramik üretimi 2.5 milyar metrekare. Biz dünya ölçeğinde de en büyük üç firmadan biriyiz.

* Konutlara gireceğiniz yeni koleksiyonunuzla hedeflediğiniz bir gelir grubu var mı?
Biz tüm konutlara girmek istiyoruz. Bu nedenle de hem fiyat aralığını geniş tuttuk hem de ürün çeşitliliğini fazla yapmaya özen gösterdik.

* Yıllık cironuz ve ihracat rakamlarınız ne?
2006 yılında toplam ciromuzun yüzde 30''u olan 11 milyon dolarlık ihracat yaptık. Yeni koleksiyonumuzla bu rakamı 2007''de 40 milyon dolara, ciromuzu da 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.