Haberler

TOKİ''yle Soyak arasında ''Olimpiakent'' tartışması

Tarih: 7 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Erkan Çelebi
İstanbul Halkalı''daki ''Olimpiakent''te maketten satış sırasında, sitenin tam ortasına buz hokeyi, paten pisti, basketbol, voleybol, tenis sahaları, süs havuzları, tırmanma duvarları yapılacağı söylendi.

Bunun için şerefiye bile alındı. Ancak, teslimde eksikler görüldü. Soyak, "TOKİ engelledi yapamadım" diyor. TOKİ, "O alanlar sözleşme dışıydı" yanıtı veriyor.

Tarih, 6 Nisan 2004... İstanbul, 2008 olimpiyat oyunlarını kapmak için Pekin''le kıyasıya yarışıyor. Türkiye''nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinden Soyak, Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) hasılat paylaşımı karşılığında 31 milyon dolarlık tahmini bedelle aldığı arsaya "İstanbul''un olimpiyat kentini kuracağım" diyerek, yeni projesinin ilk basın lansmanını gerçekleştiriyor. Genel Müdürü Emre Çamlıbel, bir gün sonra maket üzerinden ilk etabının satışına başlayacakları 1400 daire ve 150 villadan oluşan projeyi tanıtıyor.

Projede neler var:
Projeye göre otoparklar yeraltına alınıyor. Bunlar yerini, yüzme havuzları, tenis kortları, veleybol, basketbol sahaları, buz hokeyi, paten pisti, kaykay alanları, tırmanma duvarları, çocuk oyun alanlarına bırakıyor. İki günde 532 daire ve 72 villanın tamamı satılarak bir rekor kırılıyor. İki ay sonra, Olimpiakent''in ikinci etabı satışa çıkarılıyor. Bu konutlar da, kısa sürede satılıyor. Olimpiyat Stadı ve Atatürk Havalimanı yakınında 600 dönümlük alan üzerine kurulan Soyak Olimpiakent''in ilk etabı 18 ayda, tamamı da 30 ayda tamamlanarak, sahiplerine teslim ediliyor.

Teslimde durum farklı:
Ancak bu teslimat, Çamlıbel''in 2004 Nisan ayındaki bazı vaatlerinden yoksun olarak yapılıyor. Olimpiakent projesinde konutların maket üzerinden yapılan satışı sırasında, sitenin tam ortasına yer alan ve içinde buz hokeyi, paten pisti, basketbol, voleybol, tenis sahaları, süs havuzları, tırmanma duvarları bulunan olimpiyat alanı yer almıyor. Sitede bu spor alanına bakan konutlara şerefiye uygulamasında bulunulmuştu. Bu dairelerin fiyatları diğerlerine oranla 20 bin YTL daha yüksek tutulmuştu.

Karşılıklı suçlama:
Tarih, 6 Mayıs 2007... 3 yıl önce verilen bu vaatlerin yerine getirilmemesinin sorumlusu olarak Soyak ve TOKİ şimdi birbirlerini suçluyor.

Soyak ne diyor:
Soyak Olimpiakent''te yaşanan spor alanı kriziyle ilgili olarak Soyak ve TOKİ yetkilileriyle ayrı ayrı görüştük. Soyak yetkillieri, sorunla ilgili olarak TOKİ yetkilileriyle görüşmelerinin sürdüğünü söyleyerek, "TOKİ Soyak Olimpiakent Yönetim Kurulu''na konu ile ilgili bir açıklama gönderdi. Biz vaat ettiğimiz projeyi gerçekleştirme çabasındayız. Bu yaşananlardan dolayı firma olarak biz de mağdur olduk. TOKİ söz konusu arazinin sözleşme dışı tutulduğunu söylüyor. Madem bu arazi sözleşme dışıydı, peki o zaman niye vaziyet planında spor alanı olarak gösterilmesine izin verildi?" diyor.

Toki ne diyor:
TOKİ ise söz konusu alanda spor projelerin hayata geçirilmesine, alandan sadece site sakinlerinin değil, tüm Halkalılar''ın yararlanması şartıyla izin vereceğini söylüyor. Bunu da, söz konusu parselin Soyak ile aralarında imzalanan inşaat sözleşmesi kapsamında yer almamasına bağlıyor. TOKİ İstanbul Uygulama Dairesi yetkilileri, "Satış sırasında sergilenen projeler ve vaziyet planı imar planına uygun olduğu için idaremiz tarafından onaylandı. Biz de bu parselde vaat edilen spor alanını imar planına uygun olarak gerçekleştireceğiz. Yapılacak alanın sadece Soyak sakinlerinin kullanımında olduğu bizim onayımız alınmadan yüklenici tarafından vaat edildiyse, burada sorumluluk Soyak''a aittir" açıklaması yapıyor.
Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.