Haberler

Korku tüneli

Tarih: 7 Mayıs 2007

Bolu Dağı Tüneli’nde güvenlik sistemlerinin test edilmesi ve bakım onarım çalışmaları nedeniyle üç gündür kapalı bulunan yolda yangın tatbikatı yapıldı. Tünelde olası yangınlarda sistemin devreye girip girmediği yapılan tatbikatta denendi. Bolu Belediyesi itfaiye ekiplerinin de hazır bulunduğu tatbikat, tünelin sağ tüpünde saat 17.30’da gerçekleştirildi. Proje sorumlularının denetiminde yapılan tatbikatta oluşturulan yapay yangında çıkan dumanı yangın sensörleri algılayamadı.

‘Maalesef olmadı''
Tatbikatı yürüten Yüksel Proje Elektrik Mühendisi Hüseyin Gürbüz, elektronik sensörleri test ettiklerini belirterek, “20 litre mazot, 5 litre benzin ve biraz da talaş koyup kasten yangın çıkardık. Olası bir araç yangınında nasıl bir alev ve duman çıkacaksa onu yaratmaya çalıştık. Yangını yukarıdaki sensor kablosu ile test etmeye çalıştık” dedi. Yangın esnasında sorun yaşandığını belirten Gürbüz, “Maalesef tünel içindeki yangın sistemi çıkardığımız bu yapay yangını algılayamadı. Ne olduğunu araştıracağız ve sorunu çözeceğiz” diye konuştu. 23 Ocak’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve üç aydır faaliyette olan tünelde yapılan tatbikatta yangın sisteminin çalışmadığı bu tatbikatla ortaya çıktı. Proje sorumlularını da hüsrana uğratan sorunun ne olduğu araştırılmaya başlandı. Sistemin çalışmadığı tatbikatta ortaya çıkarken, üç aylık dönemde tünel içinde bir yangının çıkmamış olması ise büyük bir şans olarak nitelendirildi.

Bir yığın eksik var
Ankara-İstanbul arasını 3.5 saate indirecek Bolu Dağı Tüneli sadece tek yönlü olarak, üstelik pek çok sistem eksiğiyle açıldı. Nitekim bu yüzden de daha açılışının ertesi gün, aşırı buzlanma nedeniyle bir kazaya sahne oldu ve açıldığı gibi bir gün süreyle kapandı. 2 bin 788 metre uzunluğundaki İstanbul-Ankara tüpü çok ciddi ve kritik eksiklerle devreye alındı. Havalandırma, yangın söndürme, sinyalizasyon, buz çözücü ve ışıklandırma bölümlerini kapsayan elektrifikasyon en önemli eksiklikler. Tünelin insan hayatını ve güvenliği ilgilendiren bu çok önemli unsurları “manuel” olarak, bir Karayolları görevlisinin bilfiil hizmet vererek çalıştırılmasıyla hizmet veriyor.

Gümüşova-Gerede otoyolunun Bolu Dağı Geçişi, 25.6 kilometresi otoyol, 1.6 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 27.2 km. uzunluğunda.

Proje kapsamında, 2 tüplü tünelin yanı sıra, 5 viyadük, köprü, üstgeçit ve altgeçit köprüleri bulunuyor.

Ankara-İstanbul tüpü 2 bin 954 metre, İstanbul-Ankara tüpü ise 2 bin 788 metre uzunluğunda.

16 Nisan 1993’te ilk kazmanın vurulduğu ve 14 yılda bitirilen projeye 1 milyar dolar harcandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.