Haberler

''Giderayak'' nükleer tasarısı

Tarih: 9 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu ve Greenpeace, hükümetin, "giderayak", Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı''nın kısa bir süre içinde Meclis Genel Kurulu''na sunacağını öğrendiklerini belirterek, durumu eleştirdi. Greenpeace Akdeniz Akdeniz Genel Direktörü Ahmet Bektaş, TBMM''ye milletvekillerine bir açık mektup göndererek, enerji verimliliği ve alternatif enerji kaynaklarıyla nükleer enerjiden daha ucuz ve güvenli bir çözüm oluşturulabil-ceğini belirtti. "Bu tasarı nükleer santral yapımına yönelik son derece tehlikeli teşvikler getirmekte; gerek yapımı, gerek işletilmesi gerekse sökümü ve atıkların uzaklaştırılması süreçlerinde ülkemizi mali açıdan son derece zor durumda bırakmaktadır" diyen Bektaş, halkın vekillerden buna karşı durmasını beklediğini kaydetti.

EMO''dan yapılan açıklamada ise, "Derhal seçime gitme zorunluluğu içinde bulunan parlamentoda yangından mal kaçırırcasına, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda yasal düzenlemeler yapılmakta" denilerek, bu durumun kabul edilemeyeceği vurgulandı. "Bu yasa tasarısı çıkarılarak seçim öncesinde yeni bir rant kapısı açılmaya çalışılmakta" denilen açıklamada, ülkenin bulunduğu siyasal karmaşa ortamında böylesine önemli bir yasa tasarısının TBMM''den çıkarılmaya çalışılmasının meşru görülmeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, nükleer santrallerin kurulmak istendiği Sinop ve Akkuyu''daki yöre halkının mitinglerle karşı duruş gösterdikleri belirtilirken, buna karşın nükleer santral kurulması konusunda hâlâ ısrar edildiği ifade edilerek, şöyle denildi: "Ülkemiz, yetkisi ve etkisi tartışılır bir hükümetin dayatmasıyla karşı karşıyadır. Ülkenin 2008 ve 2009 yıllarında, hatta bu yaz aylarında elektriksiz kalma tehdidi ortada dururken, bugünün sorunlarına bile çözüm bulamayan hükümet, abartılı talep tahminleriyle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını göz ardı ederek nükleer santral kurumu konusunda halkın tercihleri yerine çeşitli kesimlerin lobi faaliyetlerine aracılık etmektedir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.