Haberler

"İstanbul kendi mimari ürünlerini ortaya koymalı"

Tarih: 10 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Amerikalı mimar Moss, İstanbul''un yeni yapılanma sürecinde kendi kültürünü ezmeden projelendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yapı Endüstri Merkezi''nin 2-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Yapı Fuarı''nda bir konferans vermek için Türkiye''ye gelen ünlü mimar Eric Owen Moss, İstanbul''un mimarisi ile ilgili dikkat çekici yorumlarda bulundu. Ziyaretini, Amerikan bilim ve teknoloji firması DuPont''un ana sponsorluğunda gerçekleştiren Moss, İstanbul''u ''çok güçlü bir şehir'' diye niteledi. İstanbul''un tarihi serüveni boyunca Sultan Süleyman''ın ardından son yıllarda üçüncü kez yeni bir yapılanma sürecine girdiğini ifade eden Moss''un bu yeni dönemde inşa edilen projeler ile ilgili yorumu ise netti: Bu şehir Manhattan''dan fazlasına sahip. Yurtdışından bir şey getirmeyip kendi yapılarını üretmeli.

* Mesleki olarak İstanbul ile ilgili ilk izleniminiz nedir?
İstanbul''un coğrafi konumu son derece ilginç. Şehir sıradışı ve güçlü bir kültür taşıyor. Çok güçlü bir kent ve dünya için önemli. Enerjisi çok farklı. Ancak herkesin bildiği gibi bir trafik sorunu var. Bulunduğu yer burayı biricik yapıyor zaten ve İstanbul''un benzeri yok. 500 yılda bir yapılanıyor bu şehir. Bundan önce Bizans İmparatoru Justinyen ve sonra da Kanuni Sultan Süleyman tarafından gerçekleştirildi bu yapılanma. Şimdi de zaman sizin zamanınız.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.