Haberler

Gökdelen arazisi bitince yabancılar konuta yöneldi

Tarih: 14 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: İsa Sezen
Türkiye''de otel, alışveriş merkezi ve rezidans gibi projeler geliştiren yabancı yatırımcılar konut sektörüne de el attı. Ülkede konut açığının fazla olmasını değerlendiren Ortadoğu ve Avrupalı girişimciler, gayrimenkul üreticilerine ortaklık teklif ediyor.

5 yıl içinde 15 bin konut inşa etmeyi planlayan Dumankaya İnşaat''ın yönetim kurulu üyesi Uğur Dumankaya, çok sayıda yabancı yatırımcıdan teklif aldıklarını söylüyor. Dumankaya, önümüzdeki dönemde hayata geçirecekleri projeler için ortaklığa gidebileceklerini kaydediyor. Dubai''deki gayrimenkul sektörüne girmeleri için de talep olduğuna işaret eden yönetim kurulu üyesi, "Türkiye, uluslararası alanda son yılların gözde ülkesi. Yatırımcılar kâr getirisinin yüksekliği ve genç nüfus potansiyeli için Türkiye''ye yöneliyor." diyor.

Bu dönemde özellikle yatırım için konut alımının fazlalaştığına dikkat çeken Dumankaya, yurtiçi ve dışında katıldıkları fuarlarda İstanbul''un çok ciddi bir yükselişte olduğunu fark etmiş. Yabancı yatırımcıların gözünü Türkiye''ye, özellikle de İstanbul''a diktiklerini ifade eden sektörün yetkili isminin verdiği bilgiye göre Araplar İstanbul''dan alınan daireyi Paris, Londra''dan almış gibi hissediyor. Avrupa''da da İstanbul yükselen bir değer. İstanbul''un yatırım kira değeri yüksek. Dünyanın merkezinde. Bu yüzden de her yere yakın. Yazlık piyasasıyla kıyasladığımızda İspanya''ya göre çok daha ucuz. Dolayısıyla Avrupa ve Körfez ülkelerinden gayrimenkul yatırımcıları Türk konut üreticileriyle işbirliği için temasa geçiyor. Yabancılar piyasayı tam olarak bilmedikleri için yerli grupları da yanlarına almak istiyor. Hemen her hafta heyetler halinde gelen yabancı yatırımcılarla görüşen Dumankaya, işbirliği tekliflerine sıcak bakıyor. Üzerinde çalıştıkları bir projeyi yabancı yatırımcılarla birlikte gerçekleştirebileceklerini açıklayan Dumankaya, "Bunun için yabancı müşteri kitlesini de buraya çekebilmemiz lazım." değerlendirmesini yapıyor. Firmaya Ortadoğu''dan özellikle Dubai''den de teklif geliyor. Katar, Umman gibi ülkeler de Dubai''yi örnek alıyor. Dumankaya, buralarda proje geliştirmek için önümüzdeki aylarda somut adımlar atabileceklerini belirtiyor.

Diğer yandan Dumankaya, son yıllarda inşaat maliyetlerinin yüksek oranlı artmasından şikâyetçi. 1,5 yıl öncesine göre işçilik, arsa ve malzeme fiyatlarının iki kata yakın arttığına dikkat çeken Dumankaya, bunun yanında yaşanan hızlı rekabetin de inşaat şirketlerinin kâr marjlarını düşürdüğünü söylüyor. Maliyetler arttığı için fiyatların düşmeyeceğini, bu sebeple önümüzdeki dönemde küçük metrekareli evlerin daha gözde hale geleceğini ifade eden Dumankay, "Tüketici, alacağı konutun metrekaresinden çok fiyatının uygunluğuna bakıyor. Yüzde 65''i 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan Trend projemize bu nedenle büyük ilgi var. Şirketimizde çalışan müdürler dışındaki diğer personel de küçük metrekareli dairelerden alıyor. Konsept projemizde de yine küçük dairelere önem veriyoruz." bilgisini veriyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.