Haberler

''Su sorunu olmayacak''

Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş, su sıkıntısı yaşanmaması için tasarruf yapılması gerektiğini söylerken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul''un su havzalarında yoğun bir azalma olduğuna dikkat çekerek "İstanbul tarihinin en büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, su kesintisi tartışmaları ile ilgili "İstanbul''u susuz bırakmayacağız. Su sorunu yaşanmayacak" dedi.

İBB Meclis Başkan Vekili İdris Güllüce ''nin milletvekilliği adaylığı için istifa etmesi üzerine İBB Meclisi''nin dünkü toplantısını yöneten Topbaş, DSİ ve İSKİ ile yaptıkları toplantı sonucu son yüz yıldaki kuraklıktan yüzde 40 daha fazla kuraklık yaşandığını belirterek "Bu kentte su sıkıntısı hissetmememiz adına tasarruflu hareket edilmesi lazım. Melen Çayı''nın birinci etabının getirilmesini kısa sürede başarmak için kollar sıvandı. Istrancalar''daki barajların kapasitelerinin yükseltilmesi noktasında çalışmalar var. Yeşilçay ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yaptığımız çağrı üzerine vatandaşlarımız tasarruflu davranmaya başladılar. Günde 200 bin metreküp tasarruf sağlandı. 2 milyon 100 bin ton günlük su kullanımından yüzde 25 tasarruf yaparsak bu günde 525 bin metreküp su tasarrufu anlamına gelmekte. İstanbulluların bunu başaracağına inanıyorum" diye konuştu. Topbaş, kasım ayına kadar gelinebilirse İstanbul''un su problemi yaşamayacağını, yüzde 25 tasarrufu başardığımızda İstanbul''un su problemi kalmayacağını söyledi.

Barajlar kuruyor
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise İstanbul''un su havzalarında yoğun bir azalma olduğuna dikkat çekerek "Su konusunda sıkıntı olmadığını ifade ettiniz fakat göl ve barajların nasıl kuruduğunu görüyoruz. İstanbul tarihinin en büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya. İBB ve İSKİ''nin bu konuda yatırımlarını hızlandırmasını istiyoruz" dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, ayrıca 22 Temmuz''da yapılacak erken genel seçimin çalışmalarından dolayı İBB Meclisi''nin Ağustos olan tatil ayının temmuza alınması için sözlü önerge verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.