Haberler

TOKİ, tartışmalı Siirt projesini durdurdu

Tarih: 16 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Abdullah Karakuş, Nedim Şener
Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan araziyi belediyeden 2.2 milyon YTL''ye alan TOKİ, arsayla ilgili ''rant'' iddiaları üzerine projeyi durdurdu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2005 yılında Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan ve AKP''li Meclis üyesinin de aralarında bulunduğu dört kişinin aynı fiyattan birbirine sattığı, son olarak da Siirt Belediyesi tarafından 100 kat fiyatla (2.1 milyon YTL) kamulaştırılan 108 dönüm üzerine yapacağı konut projesini durdurdu.

Siirt Belediyesi, 2.1 milyon YTL''ye kamulaştırdığı bu arsayı, toplu konut yapılmak üzere 2.2 milyon YTL''ye TOKİ''ye devretmişti.

Arsanın bir dönem sahibi olan AKP''li Meclis Üyesi ve eski Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Kebapçı ile Belediye Başkanı Mervan Gül hakkında savcılığa ''görevi kötüye kullanma'' iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasına neden olan projenin durdurulduğunu açıklayan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Bu arsa konusunda vali, AKP İl Başkanı bizi uyarmıştı. Bu yüzden dikkatli davrandık. Ama biz de yanlış yapabiliriz. Amacımız Siirt''e hizmet götürmek. Bu gelişmeler üzerine Siirt projesini durdurduk. İhaleye çıkılmayacak" dedi.

İlk proje hayal kırıklığı
Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan arsa, 3 Mart 2005 - 25 Ağustos 2006 arasında, Abdülaziz Ekinci, Muhsin Kebapçı (o dönem Siirt Belediye Başkan Yardımcısı) Barış Erdemci ve Salih Okur arasında 22 bin YTL ile 19 bin YTL fiyat aralığında dört kez el değiştirmiş, son sahibi görünen Salih Okur''dan da belediye bu arsayı KDV dahil 2 milyon 163 bin YTL''ye almıştı. Belediye, şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktaki bu arsayı daha sonra 2.2 milyon YTL''ye TOKİ''ye devretmişti.

Oysa ki TOKİ, daha önce, aynı bölgeye (Yağmurdere) 330 konut inşa etmiş, ancak 330 konuttan sadece birisini hemşire Mehtap Şekerci''ye satabilmiş, geri kalanı satılmadığı için Emniyet Müdürlüğü''ne lojman olarak tahsis edilmişti.
TOKİ''nin aynı bölgede, üstelik Hazine''den alış değerinin (22 bin YTL) 100 katı fiyatla yeni arsa alması ve buraya yine toplu konut yapmaya hazırlanması tartışmalara neden oldu. Şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta, ''mücavir alan'' durumunda bulunan arsaya yapılacak konutlara yine talep olmayacağı iddia edildi.

''Zehir zıkkım olsun''
Milliyet''in olayı gündeme taşıyan haberi üzerine açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı, Erdoğan Bayraktar şöyle dedi:
"Bizim tartışılan arsayla ilgimiz yok. Siirt''e hizmet yapalım istiyoruz. Belediyeye para değil, konut verecektik. Arkadaşlarımız gitti, inceledi fiyat makul dediler, aldık. Siirt sıkıntılı bir yer. Yatırım yapmak istiyoruz, yer bulamıyoruz. Biz de yanlış yapabiliriz. Yanlıştan dönelim. Burayı almaktan vazgeçelim. Aylarca yer aradık. Beni iktidar partisinin İl Başkanı da aradı, ''Burayı almayın, Belediye Başkanı yanlış yapıyor'' dedi. Muameleyi şimdi durduruyorum. Her şeyi durdurdum, ihaleyi yapmıyorum. Birisi para kazanmış, zehir zıkkım olsun. Siirt''e yatırım uygun değil. Durdurdum."

AKP ''rant iddiası''nı incelemeye aldı 
AKP yönetimi, bir vatandaşın 19 bin YTL''ye aldığı araziye, 8 ay sonra 100 kat fiyat ödeyerek (2.1 milyon YTL) satın alan AKP''li Siirt Belediyesi ile ilgili inceleme başlattı. AKP''nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, Milliyet''te çıkan haberi incelediklerini belirterek, "Başkanı da arayacağım, bir yanlış varsa gereğini yaparız" dedi.
Parti içi inceleme başlattıklarını açıklayan Ergün, Belediye Başkanı Mervan Gül''ü ve görevlileri arayarak uygulama ile ilgili bilgi isteyeceğini söyledi.

Ergün şöyle dedi: "Bir yanlış varsa gereğini yaparız. Şimdi tam ne olduğunu bilmiyorum. Konu araştırılacak. Gerekli kişilerle görüşülecek. Gerçek neyse ortaya çıkarırız. Belki daha önce alan vatandaş düşük göstermiş olabilir. Belki gerçek fiyatı budur. Bunlara bakacağız. Çıkan sonuca göre de gerekli tedbiri alırız, gerekeni yaparız."

Kebapçı, AKP''den istifa etti
Bu arada, Siirt Belediyesi''nin araziyi Mart 2007''de 2.1 milyon YTL''ye satın almasıyla ilgili olayın ortaya çıkmasının ardından, AKP''li eski Belediye Başkan Yardımcısı olan Meclis üyesi Muhsin Kebapçı, partisinden istifa etti. Kebapçı, fiyatı 8 ayda 100 kat artan arsanın alıcılarından biri olmuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.