Haberler

Tüketici Örgütleri Uyarıyor: Mortgage''a geçmeyi önermiyoruz

Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Tüketici örgütleri, Mortgage yasasının altının henüz doldurulmadığını, tüketici hakları konusunda belirsizliğini koruduğunu ifade ederek, konut kredilerinde Mortgage sistemine geçilmesini önermediklerini bildirdi. Tüketiciler Derneği, Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği ve Tüketici Hakları Merkezi''nden yapılan ortak açıklamada, tut-sat sistemine geçmek istemeyen tüketicilerin, 6 Haziran 2007 tarihinine kadar dilekçelerini vermeleri gerektiği hatırlatıldı.

"5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un çıktığı, ancak tüm mevzuatın oluşmadığı ifade edilen açıklamada, "Başka bir deyişle, Mortgage yasasının altı henüz doldurulmamıştır" denildi. Yasanın, tüketici hakları konusunda belirsizliğini koruduğu, bu nedenle kredi alanların, çok dikkatli olması gerektiği vurgulanan açıklamada, "konut kredilerinde mortgage sistemine geçilmesini önermiyoruz" denilerek, tüketicilere şu uyarılarda bulunuldu:

Değişken Faiz ve Riskler
- Değişken faizler, her zaman büyük risk taşır.
- Sabit faizle kredi almayı düşünen tüketicilerin, erken ödenmesi durumunda yüzde 2 oranında ceza ödeyeceği unutulmamalı.
- İlk taksitin ödenmemesi durumunda, bir aylık süre tanınarak borcun ödenmesi istenecek ve ödenmediğinde banka evi satacak ve itiraz için kalan borcun yüzde 30''unu teminat olarak yatırma zorunluluğu olacaktır, itiraz haksız bulunduğunda yüzde 15 oranında ceza ödenecek.
- Tüketici kredisiyle alınan konutlarda 5 yıl zaman aşımı uygulanırken, Mortgage ile alınan kredide bu süre sadece 1 yıl.
- 10 yıl boyunca ev başkasına devredilemeyecek.
- Tüketici kredisiyle alınan konutların birden fazla taksitinin geri ödemesinin yapılması ya da kalan borcun tamamının ödenmesi durumunda gerekli faiz ve masraf indirimi yapılması zorunlu.
- 10 yıl sonra devredildiğinde kalan borcun yüzde 2''si ceza olarak ödenecek.
- Birbirini izleyen en az iki ödemenin yapılmaması halinde kalan borcun tümünün ifası talep edilebilecek.
- Mortgage''ın ipoteğe dayalı bir kredi olduğu unutulmamalı."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.