Haberler

İncesu Kanyonu, tabiat parkı oluyor

Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: B. Selçuk Dokgöz
Çorum''daki tarihi ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran İncesu Kanyonu turizme kazandırılıyor. Tabiat parkı olarak düzenlenecek olan kanyonun turizme açılması için altyapı çalışmaları başladı.

Çorum''a 60 kilometre uzaklıktaki Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünde yer alan İncesu Kanyonu, tarihi ve doğal güzellikleri ile bölgenin önemli mekanları arasında yer alıyor. Tarih boyunca 8 farklı medeniyete yurt olan kanyon, kabartma, kale kalıntıları ve kaya mezarları gibi önemli tarihi kalıntılar barındırıyor. Kısa süre öncesine kadar bilinmeyen kanyon Çorum Valiliği''nin girişimleriyle turizme kazandırılıyor. Daha önce hiçbir yatırımın yapıldığı kanyonun tabiat parkı haline getirilmesi gündemde. Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Çorum Valisi Mustafa Toprak, İncesu Kanyonu''nun altyapı eksikliklerinin giderilerek tanıtım çalışmalarına başlanacağını söyledi. Kanyonun Türkiye''deki ender mekanlardan biri olduğuna değinen Toprak, bölgenin turizme kazandırılması için çalışacaklarını kaydetti. Kanyona ziyarete gelenler için hiçbir altyapının bulunmadığını vurgulayan Vali Toprak, kanyonun bitiş noktası olan İncesu köyüne konaklama tesisi yapılacağını ifade etti. Kanyonun içinin ise tabiat parkı olarak düzenleneceğini belirten Mustafa Toprak, Ankara''dan gelecek heyetin incelemelerinin ardından çalışmalara başlayacağını aktardı. Kanyona 2 kez gittiğini dile getiren Vali Toprak, "Kanyon içinde yürüyüş mümkün. İç kısımlara doğru gidildikçe güzelleşiyor. Böylesi eşsiz bir değeri turistlerin beğenisine sunmak istiyoruz" dedi. Yüzlerce metre yüksekliğindeki kayaların oluşturduğu İncesu Kanyonu, yakın bir tarihe kadar kimse tarafından bilinmeyen bir yerdi. Yaklaşık 20 yıl önce keşfedilen kanyon, tarihi ve doğal güzellikleri aynı anda barındırmasıyla biliniyor. Kanyona 15 Haziran-15 Ekim arasındaki uygun mevsimde giden turistler, Çekerek Irmağı''nın sakin suyunda gezebiliyor. Suyun aktığı yöne doğru ilerleyenler, ırmak yatağından 1.5 metre yükseklikte bulunan Kybele kabartmalarını görebiliyor. Doğal güzellikler ile başlayan kanyon içindeki gezinti biranda tarih içinde yolculuğa dönüşüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.