Haberler

Teknelere havadan ceza

Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
DenizTemiz Derneği''nin Denizcilik Müsteşarlığı ile birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde denizi kirleten turistik tesis, yat ya da tekneyi tespit ederek, haklarında yasal işlem uygulanmasını sağlayacak.

DenizTemiz/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, her yıl turistlerin yüzde 50''sinin tatil için deniz kıyılarını tercih ettiğini söyledi. Geçen yıl TURMEPA olarak Ege ve Akdeniz koylarında yaptıkları çalışmaya değinen Cerrahoğlu, bu çalışma kapsamında 131 otelin kıyıdan ziyaret edildiğini, bu otellerin sadece yüzde 25''inde atık su arıtma tesisi bulunduğunun tespit edildiğini vurguladı.

Denizlerin kirlenmesi nedeniyle 1980''li yıllarda İspanya ve Yunanistan''da pek çok plajın kapandığını hatırlatan Cerrahoğlu, turistik tesislerin bir an önce gerekli önlemleri alarak altyapılarını tamamlamaları gerektiğini, aksi halde bu işletmeler hakkında yasal işlemlerin başlatılacağını ifade etti.

Cezai işlem geliyor
Tesislere yaptırım uygulanması için bugüne kadar "ispat" sorunu yaşadıklarına değinen Cerrahoğlu, bu yaz Denizcilik Müsteşarlığı işbirliğinde kullanılmaya başlanacak "insansız uçak" ile bu sorunu da aşacaklarını belirtti.

İnsansız uçağın termal sistemle denizi kirleten tekne ve yatları da tespit edebileceğini belirten Cerrahoğlu, bu şekilde denizi kirlettikleri tespit edilen tesisler, tekne veya yat sahipleri hakkında cezai işlem uygulanacağını bildirdi. Cerrahoğlu, yasaya göre, denizi kirleten tesislere 80 bin YTL ceza verilebileceğini hatırlattı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.