Haberler

Kale''den ''esnek'' devrim!

Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Akşam
Bu yıl 50’nci kuruluş yılını kutlayan Kale Grubu şirketlerinden Kaleseramik, yapı sektöründe yeni fikirlerin uygulanmasına olanak sağlayacak esneyebilen seramik üretti. Seramik sektöründe yeni bir dönemi başlatacağı belirtilen ve Kalesinterflex adı verilen ürün uzun çalışmalar sonucu geliştirilerek üretimi için 15 milyon dolar yatırımla yeni bir fabrika kuruldu.

Teknolojiye yatırım
Kuruluşun Çan’daki tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Kale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini ve teknolojiye yatırım yaptıklarını kaydeden Okyay Kalesinterflex’inde bu çalışmalarını bir sonucu olduğunu söyledi. Zeynep Bodur Okyay, Ar-Ge yatırımlarına cirolarının yüzde 2’si oranında kaynak ayırdıklarını ve Avrupa ortalamalarını yakaladıklarını vurguladı.

Dünyada bir ilk
Kalesinterflex’i, katma değeri yüksek ve inovasyonun en çarpıcı örneklerinden birisi olarak niteleyen Zeynep Bodur Okyay, “Sadece 3 milimetre kalınlığında ve 1x3 metrelik ebadıyla dünyanın en ince, en büyük boyutlu, en hafif ve tek esneyebilen seramiğini üreterek bir yeniliğe daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz’’ dedi. Grubun 2006 yılında teknik ve kimya grubuyla seramik grubu dahil olmak üzere toplam 100 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini, bu yıl Kalesinterflex yatırımının dışında 4 tesisi daha devreye alacaklarını ifade eden Okyay, bu yatırımların 35 milyon dolarlık kısmını yıl sonuna kadar aktifleştirmiş olacaklarını aktardı. Okyay, seramik grubu şirketlerinde 2007’de dolar bazında yüzde 18 oranında büyüme hedeflediklerini bildirdi.

Sanayici taraf tutmaz
Ürün tanıtımının ardından gazetecilerle sohbet eden Okyay, seçimlere ilişkin bir soruya, “İnşallah iyi bir sonuç çıkar seçimden, sanayicinin bütün arzusu istikrar. Sanayici taraf tutmaz, biz icraata bakarız. Türkiye iyi bir ivme kazandı, sekteye uğramaması lazım” dedi. Okyay, yurtdışında yatırım düşünceleri olduğunu, Rusya ile ilgili bir çalışmalarının bulunduğunu, “Belki Ortadoğu’da bir yatırımları olabileceğini’’, gelişen pazarları düşündüklerini aktardı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.