Haberler

Kombinin mucidi, Türkiye''de Demirdöküm ile büyüyecek

Tarih: 29 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Zeliş Yıldıral
Isıtma sektörünün lider şirketlerinden Demirdöküm''ü satın alan kombi mucidi Vaillant, Türkiye pazarındaki büyümesini sürdürecek.

Alman firma, Koç Holding bünyesindeki şirketin yüzde 72,56''sı için 211,1 milyon Euro ödeyecek. Satışı global oyuncu olma yolunda atılmış adım olarak nitelendiren Koç Grubu Başkan Vekili Mustafa Koç, 2002''de oluşturdukları strateji planı çerçevesinde yurtdışında büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Vaillant Grubu Başkanı Claes Göransson ise Türkiye''deki ekonomik gelişmelerden memnun olduklarını belirterek, "Demirdöküm''ü alarak daha da büyüyeceğiz." dedi.

Bankacılık, enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve turizm alanında büyüme kararı alan Koç Grubu, cirosu 1 milyar doların altında olan şirketleri elinden çıkarıyor. Bu yöndeki kararının ilk adımı olarak İzocam hisselerini Fransız Saint Gobain Isover ile Kuveytli Alamana''ya satan şirket, daha sonra Biletix''i dünyanın en büyük bilet satış firmalarından Amerikalı Ticketmaster''a devretti. Grup, oto yan sanayii şirketi Döktaş''ı ve ticari araç üreticisi Otoyol''u da elinden çıkardı. Ardından Tat Konserve''deki hisselerini Franklin Templeton Investment Fund''a verdi. Satışın eşiğindeki, Türkiye''nin en büyük perakende devi Migros''ta ise belirsizlik sürüyor. Demirdöküm''ün Vaillant''a satışına ilişkin sözleşme dün iki şirket arasında imzalandı. Yüzde 21,76''sı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası''na (İMKB) kote olan şirketin yüzde 5,68''i de Taylan Holding''e ait. Vaillant''ın, toplamı 27,44''ü bulan İMKB ve Taylan Holding''e ait hisseleri de almaya talip olduğu belirtiliyor. Sözleşmenin Rekabet Kurulu''nun onayından sonra yürürlüğe konulacağını belirten Mustafa Koç, içinde bulundukları her sektörde lider ya da lidere en yakın takipçi olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Koç, bu hedefler doğrultusunda bazı sektörlerden çekilerek diğerlerine odaklanmayı tercih ettiklerini vurguladı. Demirdöküm ve Vaillant şirketlerinin birlikteliğini de bu planları doğrultusunda hayata geçirdiklerini bildiren Koç, iki şirketin işbirliğinin kendileri için birçok açıdan önem taşıdığına işaret etti. Alman şirketin Türkiye''nin geleceğine güvendiğine dikkat çeken Koç, "Sektörlerinde iki büyük liderin birleşmesinden sonra oluşacak sinerjinin ülkemizde önemli yatırımların yolunu açacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Demirdöküm''ü satın almalarını, karşılıklı duyulan güvenin bir parçası olarak yorumlayan Vaillant Grubu Başkanı Claes Göransson, iki şirketin birbirini tamamlayacağını kaydetti. Demirdöküm''ün 430 milyon dolar cirosu olduğunu ve bunun yüzde 30''unun ihracattan kazanıldığını belirten Göransson, "Türkiye, Avrupa''da en büyük 3. pazar olacak." dedi. Vaillant Grup Ortaklar Kurulu üyesi ve hissedarı Christoph Müller de Türkiye''deki etkileyici ekonomik gelişmelerin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. 10 binden fazla çalışanı bulunan Alman şirket, kazan üretiminde dünya devleri arasında. Global piyasanın yüzde 21''ini ele geçiren Vaillant, Demirdöküm ile pastadan daha fazla pay kapmayı planlıyor.

Migros ana listemizde yok karar 4 hafta sonra netleşir
Koç Holding''in CEO''su Bülent Bulgurlu, Migros ile ilgili kararı 3-4 hafta sonra vereceklerini açıkladı. Ancak bu süre içinde verecekleri kararın Migros''un satışıyla ilgili değil, ana işleriyle alakalı olduğunu kaydetti. Ana işleri belirledikten sonra şirket satışlarına ilişkin yeni bir değerlendirme yapacaklarını ifade eden Bulgurlu, "Herhangi bir yanlış anlama olmasın diye tekrar etmek istiyorum. 3-4 hafta içinde vereceğimiz karar Migros''un satışıyla ilgili değil, sadece ana işlerimizle ilgilidir. Ana işlerimizi belirledikten sonra nasıl yön vereceğiz, hangilerine gireceğiz, hangilerini satacağız, yeniden gözden geçireceğiz. Bu sonucu aldıktan sonra da 3-4 hafta sonra sizlerle bir basın toplantısında sonucu paylaşacağız." diye konuştu. Dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye''nin en büyük perakende devi Migros''un satışın eşiğinde olduğunu yazmıştı. Koç Holding''in Migros''taki çoğunluk hissesini devredebileceğini aktaran habere göre, perakende devine Carrefour, Tesco, Metro ve BİM ilgi gösteriyor. İngiliz gazete, Migros için 1,3 milyar doları aşan bir teklif yapılabileceğini vurgularken, Koç''un buradan elde edeceği kaynağı, enerji, otomotiv ve beyaz eşya alanlarında kullanabileceğini yazmıştı. Gazeteye açıklamalarda bulunan Bülent Bulgurlu da, ''Migros''un, halen grubun esas işleri listesinde bulunmadığını, bu konudaki nihai kararın gelecek ay netleşeceğini'' belirtmişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.