Haberler

Tekirova ve Dalaman''a Sardinya Adası modeli

Tarih: 29 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici

Turizm Yatırımcıları Derneği, Tekirova ve Dalaman''ı dünya jet sosyetesinin uğrak yeri yapmak üzere harekete geçti. Model olarak ise Sardinya Adası alındı.

Herşey dahil sistemin de etkisiyle, Türkiye''nin güney sahillerinde tesis dışında kalan bölgelerin gelişme gösterememesi üzerine turizmciler harekete geçti. Geçtiğimiz aylarda çıkan yasa ile Turizm Hizmet Birlikleri''nin oluşturulmasından da güç alan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), kendine dünya jet sosyetesinin tercih ettiği Sardinya Adası''nı örnek aldı. İlk etapta ise yeni yeni gelişen Tekirova ile sıfırdan ayağa kalkmaya hazırlanan Dalaman pilot bölge olarak belirlenirdi. Projenin takipçisi olan TYD Yönetim Kurulu Üyesi Oya Narin, turizm sektörünün kendine yeni bir yön vermesi gerektiğini ifade ederek, "Biz bir sivil toplum örgütü olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Turizm Bakanlığı, bölge belediyesi, kaymakamlığı ve yatırımcı hep birlikte hareket edecek. Amaç bölge için işbirliği yaparak turizmin önünü açmak" diye konuştu. Söz konusu kurumların bir araya gelerek bölgenin ihtiyaçlarına göre bir plan geliştireceğini açıklayan Narin, kendilerinin de bir üniversite ile işbirliği kurarak, Tekirova ve Dalaman''ın ihtiyaç duyduğu tesisleri ortaya koyacaklarını anlattı.

Pilot bölge belirlerken henüz bozulmamış noktaların tercih edildiğinin altını çizen Narin sözlerine şöyle devam etti: "Özellikte gelişmekte olan yerleri seçmeye çalıştık. Örneğin bu uygulamayı Kuşadası için yapamazdık. Çünkü orayı toplamak mümkün olmazdı. Tekirova''da bugün 10 bin yatak kapasitesi var. Ancak arka alanlarda henüz gelişmemiş, ama gelişmeye müsait yerler var. Dalaman ise sıfırdan başlamaya uygun. Her iki noktada da doğru adres olacaktır." Kendilerine örnek olarak Sardinya Adası''nı aldıklarını tekrarlayan Narin, Kerim Ağa Han''ın 1960''larda burada geliştirdiği mimarinin benimsediğini ve bugün gecelik fiyatların 500 dolar ile 1500 dolar arasında gidip geldiğine işaret etti. Narin, "Srdinya, dünyanın bütün zenginlerinin gittiği ber yer. Çünkü talep oldukça arzı artırmıyorlar. Tabi ki Türkiye''de orta gelir düzeyine yönelik tesisler olacak ama butik tarzı bölgelerin de yapılması gerekli. Biz de bunun yolunu açmak istiyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.