Haberler

Çocuklar tasarladıkları parklarda oynayacak

Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Yurtiçi Kargo, TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği "Haydi, Parkımızda Oynayalım" resim yarışmasıyla çocukların hayallerini gerçekleştiriyor. "İçinde oynamayı düşledikleri, hayallerindeki parklar" konulu resim yarışmasının kazanan 4 çocuk, ödül olarak kendi mahallelerinde kendi tasarladıkları parklarda oynama şansı yakalayacak.

25’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Yurtiçi Kargo, TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği "Haydi, Parkımızda Oynayalım" resim yarışmasıyla çocukların hayallerini gerçekleştiriyor. Yarışma sonucunda resmi seçilen 4 çocuk, kendi mahallelerinde kendi tasarladıkları resmettikleri parklarda oynama şansı yakalayacak.

Yurtiçi Kargo, çalışanlarının ilköğretim öğrencisi çocukları arasında düzenleyip geleneksel hale getirdiği ’23 Nisan Resim Yarışması’nı bu yıl 25’inci yıl kutlamalarını da dikkate alarak TOÇEV ile yeni bir açılım kazandırdı. "Çocukların hayal güçlerini geliştirmek, kendine güven duygusunu aşılamak, ufkunu açmak, eğitimlerine katkıda bulunmak" amacıyla gerçekleştirilen yarışma, geçmiş yıllarda serbest konulu olarak düzenleniyor, seçilen resimlerin sahibi çocuklar ise başta bilgisayar olmak üzere çeşitli hediyelerle ödüllendiriliyordu. Bu yıl ise çocuklara konu olarak "İçinde oynamayı düşledikleri, hayallerindeki parklar" verildi. Ödülleri ise "hayallerini gerçeğe dönüştürmek" oldu.

81 ilden resim geldi
Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış 10 bin çalışanı bulunan Yurtiçi Kargo’nun düzenlediği yarışmaya Van’dan Edirne’ye, Mersin’den Sinop’a 81 ilden ilköğretim öğrencisi katıldı. Yarışmaya, bir aydan kısa bir süre içinde yüzlerce resim başvurdu. Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ebru Arıkan’ın ev sahipliğini yaptığı yarışma finalinde, Cem Özer, İsmail Acar, Doğa Rutkay, Neş’e Erdok, Ramuş İpek, Barış Dinçel, Yiğit Yazıcı, Bengü Semerci, Hakan Bilgin, Ebru Uygun, MEF Okulları’ndan ise Saadet Aksoy ve Ferda Çağlayan gibi değerli isimler jüri üyeliği yaptı.

Jüri kararsız kaldı
Ortaköy’deki MEF Okulları’nda yapılan yarışmanın final toplantısında ise jüri üyeleri, ön elemeyi geçen birbirinde güzel 58 resim arasından seçim yapmakta oldukça zorlandı. Final sonrası seçilen minik ressamların 30 resmi, MEF Okulları’nda sergilenmeye başlandı. Bu 30 eser arasından ise uygulanabilir olan 3 tanesinin çocuk parkı yapılmak üzere seçilmesi planlanmıştı. Ancak jüri üyelerinin yaptığı puanlama sonrasında birincinin dışında 3 resmin de aynı puanı aldığı görüldü. İkinci etap puanlamada da jürinin birbirine yakın puanlar vermesi üzerine Yurtiçi Kargo, ödül çocuk parkı sayısını da arttırdı. Yurtiçi Kargo, daha önce 3 olarak açıkladığı, ödül olarak yapacağı çocuk parkı sayısını 4’e çıkardı. Böylece yarışmanın 1’ncisi Arife Kaplan (Konya-6. sınıf), 2’ncisi Ali Kartal (İzmir-6. sınıf), 3’ncüsü Yasin Yavuz (Afyon-8. sınıf) ile birlikte 4’ncü olan İlyas Aktaş (İzmir-8. sınıf) da kendi bulunduğu il, ilçe veya mahallelerine, kendi isimleriyle yeni bir çocuk parkı kazandırmış oldular.

İsimleri verilecek
Yurtiçi Kargo, ilgili yerel yönetimlerle de görüşerek, yarışmada ilk 4 sırayı paylaşan çocukların, mümkünse sokağına ya da mahallelerine, resimlerinde çizdikleri hayallerindeki parklarını yapacaklar. Gerçekleştirilecek olan Yurtiçi Kargo Parkları’na resmi yapan çocuğun ismi verilecek. Parkların girişlerinde, çocukların bilgileri, fotoğrafı ve yarışmada seçilen resminin de yer alacağı bir pano bulunacak. Yurtiçi Kargo, ayrıca sergilenmeye değer görülen resimlerin sahibi çocuklardan 20’sini de bilgisayar ile ödüllendirecek.

Adanalı küçük Hüseyin’den duygulandıran mektup
Adana’daki bir Yurtiçi Kargo çalışanın yeğeni olan Hüseyin Ekinci ise yarışmaya resim yerine, duygu yüklü bir mektup ve fotoğraf gönderdi. Erkek kardeşi ile birlikte babasının yanında yaşayan küçük Hüseyin, hayatında ilk defa bir yarışmaya katılmaya hazırlanırken, gazetelerde gördüğü bir resim üzerine annesini hatırlamış. O an yarışmaya resim yerine bir mektupla katılmaya karar veren Hüseyin, kendisini etkileyen fotoğrafı da eklediği mektubunda, annesine özlemini dile getirmiş.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.