Haberler

Arıtma tesisiyle Ankara Çayı daha temiz akacak

Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Ankara’nın çevre sorunları denildiğinde akla gelen ilk şeyin, Ankara Çayı’ndaki kirlilik olduğunu belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, "Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi yapıyor. Bu tesisler yapıldıktan sonra Ankara Çayı, o bölgeden itibaren temiz akmaya başlayacak" dedi.

Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, "5 Haziran Dünya Çevre Günü" kapsamında, Ankara’nın çevre yönetimi ve çevre sorunları konularındaki soruları yanıtladı.

Ankara’nın çevre sorunları denildiğinde akla gelen ilk şeyin, Ankara Çayı’ndaki kirlilik olduğunu belirten Özder, şunları kaydetti:

"Çaydan aldığımız su tahlillerine göre, ağırlıklı olarak Akyurt ve Çubuk tarafından gelen evsel atıkları görüyoruz. Kazan ve Susuz tarafına, Ankara Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi yapıyor. Bu tesisler yapıldıktan sonra Ankara Çayı, o bölgeden itibaren temiz akmaya başlayacak. Büyükşehir Belediyesi, bu konuda oldukça hızlı çalışıyor. Çalışmalar bu sene biterse, önümüzdeki sene Ankara Çayı’ndan kaynaklanan fazla bir sıkıntı olmayacak."

Çiftliklere çözüm
Haluk Özder, başkentin bir diğer sorununun da Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki besi çiftliklerinden gelen kötü koku olduğunu anımsattı. Söz konusu bölgeye, 2 yıl içinde besi organize sanayisi yapılacağını belirten Özder, "500’ün üzerinde olan besi çiftliklerini bir anda kaldırmak mümkün değil. Bu yaz ve önümüzdeki yazı geçirmek için orada geçici tedbirler alıyoruz. Bundan böyle oradaki gübreler ve atıklar, aynı gün olmasa bile ikinci günde, 5-6 kilometre ilerideki arazide değerlendirecek" diye konuştu.

Her yıl 4 milyona yakın fidan
Haluk Özder, kasım ve nisan aylarının, Ankara’da fidan dikim ayları olduğunu anımsatarak, "Bu yıl, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya Savaşı’nın geçtiği yerlerde, "800 bin öğrenciye, 800 bin fidan" kampanyası çerçevesinde, 1 milyona yakın fidan diktik" dedi.

"Ankara’da her sene 4 milyona yakın fidan dikiyoruz" diye konuşan Özder, her yıl dış ilçelerin yarıdan fazlasına 300-400 hektar alana fidan diktiklerini ifade etti.

Çevre Günü kutlanacak
Birleşmiş Milletler’ce (BM), ilk kez 1972 yılında kutlanmasına karar verilen Dünya Çevre Günü’nde, BM’ye her üye ülke gibi Türkiye’de de birçok etkinlik düzenleneceğini anımsatan Haluk Özder, Ankara’da bin 500’e yakın öğrencinin katılımıyla bir kutlama gerçekleştirileceğini bildirdi. Özder, söz konusu kutlama kapsamında, Çevre Eğitim Pilot Projesi kapsamındaki okullarda düzenlenen bilgi yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verileceğini, Kıbrıslı öğrencilerin ağırlanacağını ve konser düzenleneceğini belirtti.

Çevre Sempozyumu ilk kez Ankara’da
TMMOB adına, sekreteryası ve hazırlıkları Çevre Mühendisleri Odası tarafından yürütülen "TMMOB Çevre Sempozyumu" ilk kez 8-9 Haziran tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda yapılması planlanan sempozyumda, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, Çevre Sempozyumu ile, anılan haftada çevre sorunlarının ve çözüm arayışlarının tartışılacağı bir platform oluşturulması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.