Haberler

İspanyol rüzgârı İstanbul’da esecek

Tarih: 4 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Deniz Güçer
İstanbul, 27-30 Eylül’de dünyaca ünlü emlak ve inşaat firmalarını İstanbul’da ağırlayacak. Realistexpo Emlak ve Gayrimenkul Fuarı’ında bir araya gelecek olan çok sayıda yabancı şirket, İstanbul’da ilk defa stand açacak. Organizasyonu gerçekleştirecek olan Atılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, Sima’ya katılan tüm firmaları tek tek dolaşarak Türkiye’ye davet ettiklerini ve birçoğundan olumlu cevap aldıklarını söyledi. Şahin “Amacımız Türkiye’nin emlakta dünya çapında gözde ülkeler arasında yer almasını sağlamak” diye konuştu.

İspanyol kalmadı
Madrid Fuarı İletişim Müdürü Fernando Urias her yıl İspanyol vatandaşlarının çoğunluğu Latin Amerika ülkeleri ve Fas olmak üzere yaklaşık 1.5 milyar euroluk yatırım yaptığını söyledi. Urias, “Çoğunluğu İngiltere ve Almanya olmak üzere yabancı ülkelerin vatandaşları İspanya’dan yılda ortalama 5 milyar euroluk gayrimenkul alıyor. Bu yüksek rakamlar Sima’yı çok önemli hale getiriyor. Yoğun ilgiden dolayı fuara bu sene yeni salonlar ilave ettik. Yabancı katılımcı firmaların oranı da yüzde 17’ye yükseldi” dedi. Urias, İspanya’da yabancı yatırımcı akınından dolayı bazı köy ve kasabalarda bir tek İspanyol vatandaşının bile yaşamadığını kaydetti.

Fiyatlar yüzde 150 arttı
İspanya’da ev fiyatlarının pahalılığından yakınan Urias, son on yılda yüzde 100 ile 150 arasında artış gösteren evlerin metrekare fiyatlarının en düşük 5 bin eurodan başladığını söyledi.

Önce turist, sonra ev sahibi
Fernando Urias, “Türkiye’de fiyatlar oldukça düşük. Ancak İspanyollar kendi dillerinin konuşulduğu Latin Amerika ülkelerini tercih ediyorlar. Türkiye’yi tanımadıkları için bir önyargı söz konusu. İspanyolların Türkiye’den gayrimenkul alması için birkaç defa bu ülkeye tatile gitmesi gerekiyor ancak ondan sonra kararını veriyor. İspanyol inşaat firmalarının Türkiye’de faaliyet göstermesi halinde satışlar artar” dedi.

400 proje görücüye çıkıyor
400 projenin görücüye çıkacağı fuarın tanıtımı için yaklaşık 200 bin euroluk bir kaynak ayrıldı. Fuar’da toplu konut projelerinden, iş ve alışveriş merkezi projelerine, plazalardan akıllı binalara, gayrimenkul arsa ve projelerinden devre mülk ve konutlara, hafif yapı sistemlerinden depreme dayanıklı özel konutlara kadar pek çok ürün grubu yer alacak. Fuar, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilecek. RealistExpo’ya katılacak 100 firmanın yüzde 30’unu yabancı yatırımcılar oluşturucak. 27-30 Eylül 2007 tarihleri arasında düzenlenecek fuarı,70 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.