Haberler

Aliağa''da tarım alanına ''organize sanayi bölgesi''

Tarih: 3 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
İzmir Ege Dökümcüler Derneği'' çatısı altında bir araya gelen 21 firmanın Aliağa''da kurmak istediği "Döküm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" (OSB) yer seçiminde verimli tarım ve zeytin arazilerinin seçilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Geçen hafta Aliağa''ya gelen ve araziyi gezmek isteyen Yer Seçim komisyonunun yolunu keserek tepkisini gösteren yöre halkının ardından bölgedeki sanayiciler de Gü-zelhisar Ovası''na Döküm OSB kurulmasına karşı çıktı.

Aliağa''nın tarım ve zeytinlik alanlarını kapsayan 3500 dönümlük verimli arazinin dökümcülük sektörüne tahsis edilmesinin "çevre ve insan cinayeti" olacağını dile getiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, "Bu yörede yaşayan hiç kimse, bu verimli araziye dökümcüler OSB yapılmasını istemiyor. Aliağa''daki kurumlar olarak bizler de yanlış yer seçimiyle bölgemize büyük zararlar verecek bu yatırımı bu yerde istemiyoruz. Biz yatırımlara ve sanayileşmeye karşı değiliz. Dökümcülük sektörüne, çevreye ve kentin gelişimine zarar vermeyecek başka bölgelerde alternatif yerler önerebiliriz. Eğer bu projede ciddiler ise, ALOSBİ''nin arkasındaki, tarım alanı olmayan, potansiyel OSB genişleme sahasında bu yatırımlarını yapabilirler" dedi.

Geçmişte Aliağa''nın plansız sanayileşme ve teknoloji yoğun olmayan sektörler tarafından yeterince kirlendiğini dile getiren Saka, Döküm OSB için düşünülen alanın zeytin ağaçlarıyla kaplı tarım arazisi olduğunu ifade ederek, "Tarım alanlarını katlederek, 3500 dönüm alanı 20 dökümcüye devlet eliyle tahsis etmek kabul edilemez. Aliağa''nın gelişme bölgesindeki bu araziye hem yörede yaşayanlar hem de Aliağa''daki kurumlar karşıdır. Bölgemizde yapılacak yatırımlarda yerel kurum ve kuruluşların, bu yörede yaşayanların görüş ve düşünceleri alınarak hareket edilmesinin daha doğru bir yol olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

''Kocaoğlu İzin Verme''
Bazı çevrelerin Aliağa''da devlet eliyle arazi kapatarak rant sağlamak istediğini dile getiren Saka, "Türkiye''nin en büyük sanayi kentlerinden biri olan Aliağa''da 3500 dönüm alanı 20 tane dökümcü devlet eliyle istimlak ederek kapatmaya çalışıyor. Türkiye''nin en modern, çevreyi kirletmeyen, dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip Aliağa OSB''nin yanı başında, bir çok sakıncayı içeren bir sektörün kurulması doğru değildir. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu''nu telafisi imkânsız bir hata yapılmaması için konuyu bir kez daha değerlendirmesini ve bu yer seçiminden vazgeçilmesini istiyoruz" dedi.

Öte yandan köylüler, yeni bir çevre kirliliğine yol açacak tesislerin kurulmasına tepki gösterdi. İzmir'' de dağınık vaziyette bulunan 100 ''e yakın döküm fabrikasının, görüntü, çevre ve gürültü kirliliği yarattığından Aliağa'' ya taşınacağı haberini duyan çevre köylüleri protesto eylemi yaptı. Ovadan geçimini sağlayan Güzelhisar, Samurlu, Çıtak, Uzunhasanlar, Kara-köy ve Karakuzu köylerinin sakinleri Aliağa şehir suyunun bu bölgenin altındaki çayır mevkiinden geldiği söyleyerek ileride yaşanacak kirliliğe işaret etti. Bölgeye gelen heyetin yolunu kesen köylüler, yaşayacakları sıkıntıları anlatarak Foça yolundaki kurulu demir-celik fabrikalarının olduğu bölgede boş arazilerin olduğunu söyledikler, halkın tek geçim kaynağının bu ova olduğunu anlattılar. Bölgenin ve arazilerinin kirlenmesine izin vermeyeceklerini söyleyen köylüler "Haklarımızı sonuna kadar savunup koruyacağız, gerekirse her gün eylem yapacağız." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.