Haberler

Uçmaya Hazır Bir Ev

Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Domus Yazan: Michael Webb Çeviren: İrem Çağıl

Mimar Wallace Cunningham, “kavram aklıma Pascal’in ‘uçan halım’ dediği helikopteriyle uçarken geldi” diyor. “Fikir önceleri hava akımlarını görsel olarak kaydetmekti. Helikopterin pervanesi yavaşladıkça parlak bir ışık tavanın v şeklindeki kesimine yansıyordu. Marifet en basit elemanları kullanarak bir karmaşa yanılsamasını oluşturmayı başarma ve hem alttan hem üstten bakınca güzel görünen bir ev yaratmadaydı”.

Cunningham genç Fransız girişimci Pascal Brandys tarafından San Diego’nun doğusundaki vahşi ve kayalık uzamda düşsel bir ev inşa etmesi için görevlendirildi . Dubalar eğimden aşağı doğru inen beton blokları taşımakta; granit yüzeyin arasından bir yol yapacak şekilde düzenlenmiş ve doğal topografiyi korumak amacıyla binanın dışarıya çıkık olan kısmını desteklemektedir. Kayalara bir heykel muamelesi yapılmış ve yapıdan ayrılmıştır. Üç adet dışa meyilli ve inceltilmiş çelik sütun, bir elbisenin kıvrımları gibi yayılan 13 adet dalgalı üçgen paneli desteklemektedir. Her bir titanyum kaplı birim, içinden dalga biçimli kenar kirişleri çıkan metal bir güverteyle bir araya getirilmiştir ve hepsi yanındakinin üzerine doğru dalgalanıyormuş gibi görünmektedir. Heykelsi bir biçimde eğimlenmiş beton duvarlar merkezdeki servis alanlarını tanımlamaktadır, binanın çevresi ise farklı açılarla birbirinin içine geçmiş olan cam duvarlarla kuşatılmıştır. Bu duvarlar, alt ve üst kısımlara yerleştirilmiş darbe emici yastıkların üzerine yerleştirilmiş ve cam payandalarla birbirine tutturulmuştur.Tavan pencereleri ışığı evin merkezine alabilmek amacıyla üstüste binmiş çatı düzlemleri aralarına yerleştirilmiştir. Arup ortaklığı, evin mühendisliğini depremlere ve şiddetli rüzgarlara direnebilecek şekilde yapmış, yapının elastikiyetini gizlemiş ve çatının serbestçe yayılmasına izin vermiştir. 700 metrelik uzun yol, garajın içinde son bulmaktadır. Merdivenler, evin kullanılan kısımlarının üzerindeki fuayeye ve bir taraça olarak hizmet verecek olan eliptik bir oturma alanına çıkar. Buradan, bir misafir ve çalışma odasından geçerek bölgenin en alçak noktasındaki terasa açılan bir ana salona çıkılır. Evin planı, evin sahipleri proje bitene kadar gelişimleri ve her noktada değişim gösteren perspektifleri deneyimleyebilsin diye, kurdeleler ve tebeşirle işaretlenmiştir.Şaşırtıcı bir James Bond dokunuşu gibi, açılır kapanır kapısı olan bir çukura helikopterin inmesini sağlayacak bir hidrolik bloğun planları vardır. Yaklaşık 18 hektarlık bu alan iki sarnıcın arasındaki bir zirvede konuşlanmıştır ve ilçenin otoriteleri bölgede su, elektrik ve inşa izni olmasına rağmen bu oluşumu bakir bir alan olarak korumak istemişlerdir. Yangın riskine karşı duyarlı davranılmış ve mimar binanın çevresindeki 30 metrelik bi alandaki çalıları temizlemiştir. Oval havuz bir su deposu olarak kullanılmış ve su tankı bölgenin en yüksek noktasına, deniz seviyesinden 400 metre yükseğe yerleştirilmiştir.

Sadeliğin ısrarla teşvik edildiği San Diego’nun etrafında kümelenmiş yapay “Akdenizli” cemaatine karşıt bir şekilde, ilçe sınırları içinde tasarıma yönelik bir eleştiri yoktur; tek kısıtlama dokuz metrelik yükseklik sınırıdır. Bu durum Cunningham’a gösterişli bir teknolojik ürünle tarihi uzam arasındaki zıtlığa yönelik bir vurgu yapma şansı vermiştir. Bu ev ışıklı ve havadar bir evdir. Aynı zamanda hem şeffaftır, hem de toprağa güçlü bir şekilde kök salmıştır.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.