Haberler

Metropolde susuzluğa çare: Bahçeli çatılar

Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, uydulardan ve radar görüntülerinden yağmur bulutlarının İstanbul''a geldiğini tespit ettiklerini, ancak sera etkisi nedeniyle bu bulutların yağmur bırakmadan gittiklerini anlatarak "Havadaki karbondioksit sera etkisi yapıyor. İstanbul''u sera etkisinden kurtarmak için KİPTAŞ bundan sonra konutların çatılarını bahçe yapacak" dedi. KİPTAŞ''ın ilk uygulamasının Zeytinburnu Sümer Mahallesi''nde yapılacak deprem konutlarıyla, Maltepe''de yapılacak konutlarda gerçekleştirileceğini kaydeden Topbaş, yapılacak konut sayısının 10 bin olduğunu belirterek, hafif malzemelerle teraslar da bahçe haline getirilirse müthiş bir İstanbul yaratılacağını söyledi.

Denizden İçme Suyu
Vatandaşların da çatılarını bahçe şeklinde yapmalarını teşvik etmek amacıyla İmar Yönetmeliği''nde değişiklik yapacaklarını bildiren Topbaş, deniz suyundan içme ve kullanma suyu yapmak için teklifler aldıklarını ve bu çalışmaların da yapıldığını belirtti. Teras ve bahçelerin sulanması için yağmur sularının depolanmasını öneren Topbaş şöyle konuştu: "Musluğu şelale gibi değil dikkatli kullanmak, her zaman suya erişebilmek önemli. Kısıntılara gittiğimiz takdirde haftada birkaç gün suyun akmadığını düşünün. Suyu bulamayacaksınız, bidonlarda, depolarda hijyen olmayan şartlarda suya erişeceksiniz. Biz istiyoruz ki istediğiniz zaman musluğunuzda suya ulaşın, ama dikkatli kullanın. Kısıtlamalarla, cezayla bu işi çözersiniz. Ama her şey ceza değil. Yaşam etkilenmesin ama dikkat edilsin." Ekim sonuna kadar İstanbul''da su sıkıntısı bulunmadığını belirten Topbaş, bu yıl sonunda da Melen Çayı''nın 1. etabının getirileceğini söyledi. Başkan Topbaş, otobüslerin yüzde ikisini biyodizele çevirecek bir çalışma yaptıklarını da bildirdi. Daha ileriki safhada İstanbul''u karbon enerjisi merkezi yapmayı hedeflediklerini belirten Topbaş, kentin hem güneş hem de Karadeniz''e kıyısı bulunması nedeniyle bu konuda şanslı olduğunu söyledi. Topbaş, bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden Enerji A.Ş tarafından yürütüldüğünü kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.