Haberler

En sıcak konu: Buz

Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Dünya Çevre Günü bugün çeşitli etkinliklerle kutlanacak. BM, 2007 Çevre Günü''nün temasını "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirledi. TÜSİAD''ın raporunda da tehlikeye dikkat çekildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yayımladığı mesajda, iklim değişikliğinin etkileri üzerinde durdu. Çevre Mühendisleri Odası da yayımladığı Çevre Durum Raporu''nda önemli çevre sorunlarını gözler önüne serdi, Türkiye''deki 3 bin 225 belediyeden yüzde 69''unun kanalizasyon şebekesi bulunduğu, tehlikeli atıkların sadece yüzde 5''inin kuralına uygun olarak yok edildiği belirtildi.

''Eriyen Buz: Sıcak bir konu''
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, 2007 Çevre Günü''nün temasının "Eriyen buz: Sıcak bir konu" olarak belirlendiğini belirterek, küresel ısınmanın dünyadaki tüm bölgeler üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Deniz seviyesi yükseldikçe birçok ada ve kıyı şeridindeki şehirlerin sakinlerinin su baskınlarına maruz kaldığını belirten Ban Ki-Moon, iklim değişikliğinin çölleşmeyi ve kuraklığı artırma ihtimalini ortaya çıkardığını ve gıda güvenliğini tehlikeye attığını kaydetti. Çevre ve Orman Bakanlığı da Dünya Çevre Günü''nün bu yılki ana temasının "kuraklık ve su" olduğunu belirtti.

Ormanlar yok oluyor
Çevre Mühendisleri Odası da yayımladığı Çevre Durum Raporu''nda Türkiye''nin, orman varlığını artırma çabalarına rağmen yılda ortalama 13 bin 500 hektar ormanlık alanını yangınlarda kaybettiğine işaret etti. Amik Gölü, Avlan Gölü, Hotamış, Eşmekaya sazlıkları gibi sulak alanların hızla kuruduğu, Beyşehir Gölü, Tuz Gölü''nün ise süratle kirlendiğinin vurgulandığı raporda, Türkiye''nin, 135''i uluslararası öneme sahip 500 sulak alanından RAMSAR Sözleşmesi listesine dahil edilen 12 alanda da ciddi oranlarda kuruma ve kirlenme görüldüğü kaydedildi.

1.5 milyar kişi etkilenecek
Buzulların erimesinin, deniz seviyelerinin yükselmesi, seller, içme ve tarım sularının azalmasıyla dünya nüfusunun yüzde 40''ına denk gelen, çoğunluğu Asya''da 1.5 milyar kişiyi etkileyebileceği belirtildi. Dünya Çevre Günü''nün 1 gün öncesinde dün Oslo''da yayımlanan 70 bilim adamının çalışmasıyla hazırlanan BM raporunda, ısıyı uzaya yansıtarak gezegeni serinleten buz tabakalarının erimesinin küresel ısınmayı hızlandırabileceği de kaydedildi. BM Çevre Programı''nın yöneticisi Achim Steiner, erimenin dünya çapında hissedileceğini vurguladı.

TÜSİAD: 100 milyar euro gerekli
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği''nin (TÜSİAD) Prof.Dr. Selahattin İncecik, Doç. Erdem Görgün, TÜSİAD Çevre Çalışma Grubu Üyesi Tayfun Ateşsaçan ve Aslı Erengüç''e hazırlattığı "Sanayide AB Çevre Mevzuatına Uyum" raporunda AB çevre mevzuatına uyum için işletme maliyetleri hariç, Türkiye''nin 70-100 milyar euro harcama yapması gerektiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Çevreyi, kimin, nerede, nasıl, ne kadar kirlettiğini bilemeyen, bunu ölçemeyen bir ülke tabii ki çevresini koruyamaz. Türkiye, artık vakit kaybetmeksizin, sürdürülebilir kalkınma prensibi çerçevesinde, AB çevre mevzuatı ile uyumlu ve sanayinin uluslararası rekabet gücünü azami ölçüde dikkate alan, orta ve uzun vadeli bir çevre politikası oluşturmalıdır" dedi.

Yalçındağ, AB''nin "Çocuklar İçin Çevre Kitapları Projesi" çerçevesinde hazırladıkları dört kitabı Türkçeye çevirdiklerini ve AB Bilgi Merkezleri ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı aracılığıyla yurt genelinde çocuklara ücretsiz olarak dağıtacaklarını söyledi. Kitap, Borusan Holding, Hidrotek Limited ve Hürriyet Gazetecilik''in sponsorluğunda 40 bin adet basılacak.

Mogan, çamur gölüne döndü 
Ankara''nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü''nde su seviyesi son 1 hafta içinde 15 santimetre düştü. Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü Barajı''ndan Ankara''ya su getirilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, "Bu suyun bir bölümünün de Mogan''a verilmesi planlanıyor" dedi. Göl-Der Başkanı İsa Ömercan da çim sulamak için gölden tankerle su çekildiğini savundu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.