Haberler

Nuh''un kaçak gemisine yıkım

Tarih: 5 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Yıldız Yazıcıoğlu
Bakanlık izni olmaksızın Greenpeace tarafından milli parka inşa edilen Nuh''un Gemisi''nin yıkılması gerektiği açıklandı!

Greenpeace''in Ağrı Dağı Milli Parkı koruma alanında küresel ısınmaya dikkat çekmek için inşa ettiği Nuh''un Gemisi''nin yıkılması gerektiği ortaya çıktı. Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ağrı Valiliği''nce Eli Köyü civarında sembolik bir Nuh''un Gemisi inşasına izin verilip verilemeyeceği yönündeki yazıya olumsuz yanıt verdi. Greenpeace de Iğdır Valiliği''ne başvurdu. Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, bakanlıktan görüş yazısı istemeden, Nuh''un Gemisi''nin inşası için "inisiyatif kullanarak" izin verdi.

Karahisarlı, geçen hafta Korhan Yaylası''ndaki törenle Iğdır halkı adına ahşap gemiyi teslim alırken, Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 1 Haziran''da Iğdır Valiliği''ne gönderdiği resmi yazıyla park sınırları içinde "kaçak" yapıya nasıl izin verildiğini sordu. Nuh''un Gemisi''nin hukuki açıdan bakanlık izni olmaksızın milli park alanına inşa edildiği için yıkılması gerektiği belirtildi. Ancak Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, Greenpeace''in amacına sıcak baktığı, seçim öncesi yıkımda acele edilmeyeceği öğrenildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.