Haberler

İzbeton “Örnek” Olacak

Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Tamamen kapalı olan yeni asfalt makinesiyle “tozsuz” üretime hazırlanan İzbeton, açık alandaki mıcırları da kapalı alana depolayacak. Yeni sistemin devreye girmesiyle kırma tesisi kaldırılacak ve açık saha stoklamasına son verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON A.Ş., Belkahve’deki tesisine, tamamen kapalı şekilde hizmet veren, açıkta malzeme depolamaya ihtiyaç bırakmayan asfalt makinesi satın aldı. Yeni asfalt makinesi sayesinde, harici stoklamadan kaynaklanan toz gibi etmenler de ortadan kaldırılacak.

Halen çalışmakta olan 160 ton/ saat kapasiteli asfalt üretim tesisi ile beraber çalışacak olan yeni tesis; inşaat, mekanik ve elektrik işlerinin tamamı ile birlikte yaklaşık 1.4 milyon YTL’ye malolacak. Yeni asfalt üretim makinesi, dış şartlardan en az seviyede etkilenecek, aynı zamanda da enerji tasarrufu sağlayacak.

Eski sistemde, açık alanda depolanan mıcırlar kamyonlarla alınarak asfalt üretim makinesinin içine dökülürken; yeni sistemde açık alanda herhangi bir depolama yapılmasına gerek kalmıyor. Bu sayede hem çevre korunuyor hem de daha modern ve sağlıklı şartlarda asfalt üretimi yapılarak kalite ve maliyet yönünden avantaj sağlanıyor. Ayrıca toza neden olan harici stoklama yapılmıyor. Halen açık alanda bulunan yaklaşık 60 bin ton mıcır, yeni sistemle kapalı alanda (bunker) depolanarak, özel makinelerle ana asfalt makinesinin içine alınacak. Kurulması çalışmaları devam eden yeni sistemin devreye girmesi ile Kırma Tesisi de kaldırılacak ve açık saha stoklamasına son verilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.