Haberler

Körler Okulu’na tahliye

Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Hilal Öztürk
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan Altı Nokta Rehabilitasyon Merkezi’nin arazisini geri istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Altı Nokta Körler Vakfı’nın Emirgan’daki Altı Nokta Rehabilitasyon Merkezi’nin üzerinde olduğu arazinin boşaltılmasını istedi. Büyükşehir, arazi 7 gün içerisinde boşaltılmazsa zabıta aracılığıyla zorla boşaltılacağı uyarısı yaptı.

1970 yılında arazinin rehabilitasyon merkezi olarak kullanım hakkı 30 yıllığına Altı Nokta Körler Vakfı’na verildi. Büyükşehir, bu sürenin 2000 yılında dolması nedeniyle harekete geçti. Dernek yetkililerinin süreyi uzatma çabaları da sonuçsuz kaldı. Vakıf Başkanı Doktor Ali Eşref Müezzinoğlu, “Görmezlerin umudunu, rant uğruna yoketmek hangi vicdana sığar” dedi.

Türkiye’deki ilk merkez
Türkiye’de ilk ve mevcut iki merkezden biri olan Emirgan Altı Nokta Rehabilitasyon Merkez’inde, 35 yıldır görme engelli vatandaşlara bilgisayar, kişisel idare, masaj, santral operatörlüğü gibi alanlarda eğitim veriliyor. 1970 yılında, görme engellilerin istihdamı ve sosyal yaşama aktif katılımını sağlamak amacıyla bir rehabilitasyon merkezi kurulmasına karar verildi. Belediye, Reşitpaşa Emirgan’daki 10 dönüm arsanın intifa hakkını, 30 yıllığına Altı Nokta Körler Derneği’ne verdi. Daha sonra Derneğin öncülüğüyle kurucuları arasında dönemin Belediye Başkanı Fahri Atabek, Vefa Poyraz, Suna Kıraç gibi isimlerin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, Lions, Rotary gibi kuruluşların da bulunduğu Altı Nokta Körler Vakfı kuruldu. 1 milyon YTL yardım toplandı. 1972 yılında Sağlık Bakanlığı ile Vakıf arasında yapılan protokol gereği merkezin açılması için çalışmalara başlandı.

Topbaş: Yer göstermeden tahliye yok
Konuyla ilgili olarak VATAN’ın sorusunu yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, rehabilitasyon merkezinin tahliyesine ilişkin kararın Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ait olduğunu bildirdi. Altı Nokta Körler Vakfı’na gönderilen tahliye yazısının da Meclis kararının tebliği olduğunu belirten Topbaş, rehabilitasyon merkezi için yeni bir yer göstermeden, tahliye işlemi yapılmayacağını belirtti. Bu nedenle bugün bir tahliye işlemi yapılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.