Haberler

''Mera talanına kapı açıldı''

Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Hükümetin önceki gün Meclis''in son iş gününde kanunlaştırdığı Mera Ya-sası''nda Değişiklik Önergesi''ne TMMOB''a bağlı Ziraat Mühendisleri Oda-sı''ndan (ZMO) tepki geldi. ZMO Başkanı Gökhan Günaydın, AKP''nin iktidarı döneminde, ''giderayak'' ikinci mera affına da imzasını attığını belirtti. Mera Kanunu''nda yapılan değişikle birlikte doğal kaynakları işgal edenlere yönelik bir af ilan edildiğini kaydeden Günaydın, ayrıca mera, yaylak ve kışlakların rant kaygısı ile talanına kapı açıldığının altını çizdi.

Mera Kanunu''na 2005''te eklenen geçici madde ile 1 Ocak 2003''ten önce işgal edilen mera alanları için af çıkarıldığını hatırlatan Günaydın, şöyle devam etti: "Seçimlere kısa süre kala çıkarılan yasaya göre, mera ve yaylalarda inşaat yapanlar, bu yapıların rayiç bedelinin yarısını ödeyerek tapularını çıkartabilecek. 2005''te çıkarılan ilk mera affından yararlanamayanlar, düşük bedel ödeyerek bu aftan yararlanabilecek. Düzenleme ile kaçak konutlara açılan davaların hepsi düşecek."

''Cumhurbaşkanı İade Etmeli''
Yasada yapılan yeni değişiklik ile mera ve yaylalar üzerine yapılan evlerin, otellerin, villaların yasallık kazanacağını belirten Günaydın; Anayasa''ya aykırı olan bu düzenlemenin Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çayır ve meraların ıslah edilerek verimliliklerinin artırılması, hayvancılığın geliştirilmesi, toprak muhafaza ve erozyon kontrolü için 1998 yılında çıkarılan Mera Kanu-nu''nun hedeflenen sonuçları sağlayamadığını söyleyen Günaydın, Cumhuriyet kurulduğu yıllarda 44 milyon hektar olan çayır, mera, yayla ve kışlak, kamuya ait otlak ve çayır alanlarının son yıllarda 16 milyon hektara gerilediğine, bunda imar afları düzenlemelerinin etkili olduğuna işaret etti.

Vekillere Villa Affı
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir de, yasayla seçim yatırımı yapıldığını, aralarında bazı milletvekillerinin villalarının da bulunduğu ormanlık alanlara yakın bölgelerde mera ve yaylak niteliğindeki yerlerde yapılmış olan binaların da affedildiğini söyledi.

Mera Yasası''nda değişiklik yapan yasaya göre, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve 1 Ocak 2003''ten önce kesinleşen imar planları içerisinde yerleşim yeri olarak işgal edilerek mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılamayan yerlerin tahsis amacı değiştirilerek Hazine adına tescilleri yapılacak. Ancak bu taşınmazlardan, ilgili belediye veya kamu kurum ve kuruluşları adına tescil edilenlerin tescilleri, bedel talep edilmeksizin aynen devam edecek. Bunlar hakkında dava açılmayacak, açılmış davalardan da vazgeçilecek.

Davalardan Vazgeçilecek
Hazine adına tescil edilmesi gerekirken, gerçek veya tüzel kişiler adına tescil edilen taşınmazlar hakkında Hazine tarafından açılan davalardan, emlak ve rayiç bedellerinin toplamının yarısı üzerinden hesaplanacak bedelin Hazine''ye ödenmesi kaydıyla vazgeçilecek. Bu nitelikteki taşınmazların tapuları da talep edilmesi halinde sahiplerine devredilecek.

Belediyelerin, konut veya işyeri yapmak üzere bedelsiz ya da bedeli karşılığında gerçek ve tüzel kişilere tahsis ettiği, ancak Hazine''nin açtığı davalar sonucunda önce mera olarak kabul edilen, daha sonra meralık vasfı değiştirilerek Hazine adına tescil edilen araziler üzerinde yapılan konutların, bedelinin Hazine''ye ödenmesi şartıyla sahibine devri gerçekleştirilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.