Haberler

Türkiye'de 5 tarihi yer tehlike altında

Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Dünyada en fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer açıklandı. Listede Türkiye'den 5 tarihi eser yer aldı.

Dünyada 2008 yılında en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilmeyen 100 tarihi yer açıklandı. "2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi"nde, Türkiye'den aralarında Hasankeyf ve İstanbul tarihi surlarının da bulunduğu 5 tarihi eser yer alırken, KKTC'den de Gazimağusa listeye girdi.

Merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar Fonu'nun (World Monuments Fund-WMF) Başkanı Bonnie Burnham tarafından açıklanan listede, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan yaklaşık 60 ülkeden 100 tarihi yer bulunuyor. Burnham, açıkladıkları yerlerin dünya kamuoyunun dikkatini çektiği için turist akınına da uğradığını dile getirdi.

Türk gazetecilerin listeyle ilgili sorularını yanıtlayan Dünya Anıtlar Fonu yöneticilerinden arkeolog Michelle Berenfeld, "Türkiye'de o kadar çok tarihi alan var ki, Türk devleti bu alanların korunması için çalışıyor, bizim de onlara yardımcı olmamamız gerekir.

Koruma ve bakım konusunda yalnızca tarihi yerlerin bulunduğu ülkeye değil hepimize sorumluluk düşüyor, çünkü hepimiz bu yerlerden yararlanıyoruz" diye konuştu.

İşte listede yer alan eserler
Çukur Han

Dünya Anıtlar Fonu'nun listeyle ilgili raporunda, Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi yakınında ve Rahmi Koç Müzesi'nin hemen yanı başında bulunan kervansarayın bakımsız ve terk edilmiş durumda olduğu ve acil bakıma ihtiyaç olduğu belirtildi.

Hasankeyf
Raporda Hasankeyf'in, Ilısu Barajı projesi yüzünden sular altında kalma tehlikesi altında olduğu hatırlatılarak, kentteki tarihi kalıntıların başka bir yere taşınması önerisinin bulunduğu, ancak bunun da kimi sorunlara yol açabileceği kaydedildi.

İstanbul'un Tarihi Surları

Daha önce UNESCO yetkilileri tarafından da belirtildiği biçimde İstanbul'un tarihi surların acil bakıma gereksinimi olduğunun belirtildiği raporda, tarihi surların korunması için uzun dönemli ve kapsamlı bir planın hazırlanması gerektiği ifade edildi.

Meryem Ana ve Kızıl Kilise
Raporda, Göreme-Kapadokya bölgesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde yapısal hasarlar bulunduğu, Güzelyurt bölgesinde bulunan Kızıl Kilise'nin ise kubbesinde yapısal hasar olduğu ve genel olarak 2 kilisenin de bakıma ihtiyacrı olduğu kaydedildi.

Gazimağusa
KKTC'den Gazimağusa da listede yer aldı. Raporda, kentin tarihsel zenginliğinden söz edilerek şu an Ada'daki siyasal durum ve izolasyon yüzünden Gazimağusa'daki tarihsel yerlerin yeterince bakım göremediği belirtildi.

Listeye internetten "www.wmf.org" web adresinden ulaşılabilir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.