Haberler

Müteahhitler etik ilkelere bağlanıyor

Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Referans
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), müteahhitlik sektörüne yönelik etik kriterleri belirlemek için kolları sıvadı. TSE ile TMB arasında imzalanan işbirliği protokolüyle etik müteahhitlik kriterlerinin belirlenmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulması kararlaştırıldı. Yine söz konusu protokolle TSE tarafından TMB'ye üye kuruluşlara kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği vb konularda eğitim verilmesi, belgelendirme faaliyetlerinin tanıtılması ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda TSE ile TMB, etik müteahhitlik kriterlerini belirlemek amacıyla öncelikle bir komisyon oluşturacak. Bu komisyon çalışmaları kapsamında belirlenecek etik ilkeler doğrultusunda, daha sonra TSE isteyen müteahhitlik firmalarına belge verecek. Çalışmanın önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor. Etik ilkelerin belirlenmesinden sonra TMB, üyelerine bu kriterlere uymalarını ya da bu konuda TSE tarafından verilecek belgeyi almalarını tavsiye edecek.

TMB yetkilileri etik kurallar belirlendikten sonra üyelerinin bu ilkelere bağlı kalmaları konusunda bir yaptırımları olamayacağını, ancak tavsiyede bulunabileceklerini söylüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.