Haberler

Konya''da kimyasal atık paniği

Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ünal Livaneli
Konya''da şehir çöplüğünde hafriyat yapan 5 işçinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurması üzerine çöplükte yapılan araştırmada, 3 adet boş varil ortaya çıkarıldı.

İncelenmek için numune alınan varillerin çevresinde güvenlik önlemi alındı. Edinilen bilgiye göre, önceki gece Karatay ilçesindeki Aslım çöplüğünde belediye adına hafriyat çalışması yapan özel bir şirketin işçileri Ramazan Olgun (39), Mehmet İncek (36), Musa Dinç (31), Hasan Parçacı (22) ve Mehmet Parçacı (24), kazı esnasında boş, kötü koku yayan varillere rastladı. Varillerde kimyasal atık bulunduğundan şüphelenen işçiler, varillerin üzerini kepçeyle örterek olay yerinden uzaklaştı. Akşam saatlerinde işçilerin zehirlenme şüphesiyle Konya Numune Hastanesi''ne başvurmasının ardından harekete geçen emniyet güçleri, çöplükte zehir içeren kimyasal atık bulunduğu şüphesiyle geniş güvenlik tedbiri aldı. Dün sabah bölgeye gelen Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü''nden bir uzman kimyager, varillerin üzerindeki toprak kalıntılarından numune aldı. Varillerin bulunduğu alanda incelemede bulunan Karatay Kaymakamı Mustafa Hakan Güvençer, başından beri olayın takipçisi olduklarını ifade etti. Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini bildiren Güvençer, birinci kazı alanında 1, ikinci alanda 2 adet boş preslenmiş varil bulduklarını belirtti. Herhangi bir kimyasal atığa rastlanmadığını açıklayan Güvençer, "Bu varillerde herhangi bir kimyasalın barındırıldığı, boşaltıldıktan sonra preslenerek gömüldüğü açık. Varillerde kalan toprak izinden alınan numuneler Ankara''daki laboratuvarlarda tetkik edildikten sonra varildeki kimyasalın niteliği anlaşılacak. İlk belirlemelere göre, çok tehlikeli bir atık olmadığı anlaşılıyor" diye konuştu. Varillerin üzerinde herhangi bir belirleyici işaret olmadığını aktaran Kaymakam Güvençer, hastanede tedavi edilen kişilerin taburcu edildiğini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.