Haberler

Steven Holl’ün Nelson Atkins Sanat Müzesi 9 Haziran’da Açılıyor

Tarih: 8 Haziran 2007 Kaynak: Arcspace Çeviren: Derya Karadağ


Fotoğraflar: Andy Ryan

Nelson – Atkins Sanat Müzesi’nin müze yerleşkesinin doğu yakasına konumlandırılması, 1933 yılında inşa edilmiş olan Güzel Sanatlar Müzesi ile de uyumu yakalamasına neden oldu.

Yeni müze, genişleyen beş farklı katmanı ve ışık dolu galerileri ile müze alanını %70 artırarak 9 Haziran’da halka açılacak. Walter de Maria ile işbirliği yapılarak tasarlanan yeni giriş meydanı, yeni parlak ve şeffaf lobisi ile Nelson Atkins Sanat Müzesi’nde yaşanabilecek deneyimlere davet çıkarıyor. Geceleri, yeni lobinin parlayan camı etkinlik ve eylemlerin, şeffaf ve davetkar bir şekilde duyurulmasını sağlıyor.

“Tüy ile taş arasındaki kontrast, klasik taş tapınak ve çevre peyzajına kendi tasarımımızı eklememizi sağladı. İlave, bir obje değil; yanan peyzaj ve mimariye yeni bir örnek tasarladık. Taş yapıya kontrast olarak, peyzaj çerçevesinde yayılmış hafif cam mimari yapılar, bahçedeki heykelleri andırıyor.” diyor Steven Holl.

Holl ve Chris McVoy, galerileri ışığı geçirme yolları ve naif görünüşleri nedeniyle “mercek” olarak adlandırmışlar. Bu yapılar, orjinal müze ile uyum sağlayacak şekilde konumlandırıldı. Bu beş “mercek”, zeminden yükselirken mimari ve peyzaj, iç ve dış mekan, yarı saydamlık ve opaklık, sükunet ve enerji ile dinamik bir etkileşim yaratıyor. Merceklerin çoklu tabakalarındaki yarı saydam birleşim, ışığı buz kütlesi gibi yayıp kırıyor. Gün içinde, mercekler ışığı farklı özelliklerde içeriye alırken, geceleri heykel bahçesi yapıların iç aydınlatması ile parıldıyor. Bir meydan, müzenin dikkat çekici Isamu Noguchi heykellerine tahsis edildi.

Heykel bahçesi galeri çatılarının üzerinde devam ediyor ve yüksek yalıtım ile şiddetli suyun üstesinden gelinerek üzere sürdürülebilir yeşil çatılar sağlıyor. “Dolambaçlı Yaya Yolu” mercekleri iplik gibi birbirine bağlıyor.

Galeriler, koleksiyonların devamlılığını sağlamak üzere düzenlendi. Ziyaretçiler, ilave yapıda hareket ederken, ışık, sanat, mimari ve peyzajın akışını deneyimleyebilecekler.Toplam alan: 15.329 m2
Heykel Bahçesi: 22 hektar
Bitiş Tarihi: Haziran 2007
Müşteri: Nelson-Atkins Sanat Müzesi
Mimari: Steven Holl Mimarlık
Tasarım: Steven Holl & Chris McVoy
Proje Mimarları: Martin Cox & Richard Tobias
Proje Ekibi: Gabriela Barman-Kraemer, Matthias Blass, Molly Blieden, Elsa Chryssochoides, Robert Edmonds, Simone Giostra, Annette Goderbauer, Mimi Hoang, Makram el-Kadi, Edward Lalonde, Li Hu, Justin Korhammer, Linda Lee, Fabian Llonch, Stephen O’Dell, Susi Sanchez, Irene Vogt, Urs Vogt, Christian Wassmann

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.