Haberler

Maktum, İstanbul''u sildi!

Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Kerim Ülker
Sama Dubai’nin internet sitesinde 1 hafta öncesine kadar yer alan Levent’teki burgu kule projesi, portföy bölümünden kaldırıldı.

Dubai Şeyhi El Maktum, açılan davalar nedeniyle, ihalesini kazandığı halde 1.1 milyar YTL’lik bedelini ödemediği Burgu Kuleleri gözden çıkarabileceğinin ilk sinyallerini verdi. El Maktum’un şirketi önce 14 milyar dolarlık dünyanın en büyük emlak projesine imza attı, ardından da internetteki sitesindeki portföy kısmından Dubai Towers-İstanbul’u kaldırdı. 1 hafta öncesine kadar İstanbul projesi diğer 7 proje ile birlikte internet sitesinde yer alıyordu.

Sama Dubai şirketi, 21 Mart 2007’de yapılan ihalede Levent İETT arazisi için en yüksek 1 milyar 152 milyon YTL (KDV dahil) teklif etmiş ancak arsa üzerinde hukuki bir açmaz olduğunu öne sürerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ödeme yapmamıştı. Sama Dubai yetkilileri hukuki süreç bitene kadar Belediye’den ek süre istediklerini de kamuoyuna duyurmuştu.

İstanbul projesini rafa kaldırmış görünen Sama Dubai tüm enerjisini ve kaynaklarını seferber edeceği dev bir projeye de start verdi.

Tunus Hükümeti’yle 14 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayan Sama Dubai şirketi, başkent Tunus’un güney kısmında 500 bin nüfusun yaşayabileceği dev bir yaşam merkezi kuracak. Tunus Gazetesi As Sabah, Sama Dubai’nin bölgede en az 9 adet 100 katlı yeni tarz gökdelenler yapacağını yazdı.

İstanbul’un adı yok
Yeni kent projesinin inşaatı 130 bin kişiye istihdam yaratacak. Yaklaşık 837 hektarlık alana kurulacak bu kent, Tunus’un gayri safi milli hasılasını da yüzde 12 yükseltecek.

Tunus Hükümeti ile Sama Dubai arasındaki anlaşmayı duyuran As Sabah Gazetesi, Sama Dubai yetkililerinden devam eden ve başlayacak projelerle ilgili bilgi aldı. Gazete Tunus’a 14 milyar dolarlık yatırım yapacak şirketin devam eden veya planlanan projelerini Katar’da Dubai Towers-Doha, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Dubai Towers - Dubai, Fas’ta Amwaj, Bahreyn’de Salam Beach Resort & Spa, Umman’da Salam Mountain Beach Resort & Spa, Fas’ta Marina de Casablanca, Morocco ve BAE’de The Lagoons olarak sıraladı. İstanbul’daki proje için ise “Şeyh Maktum’un, Türkiye’deki yatırımı olan Dubai Towers Istanbul, mahkemelik oldu ve Şeyh de ödemesi gereken tutarı vermekten vazgeçti” ifadesi yer aldı.

Topbaş: Dubaililer bize güvenmeliydi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün Sabah’ta yer alan özel röportajında ihaleyi kazanmasına rağmen parayı yatırmayan ve süre isteyen Sama Dubai ile ilgili olarak “Karayolları arazisini alan Zorlu, devlete güvendi parasını yatırdı. Dubaililer de bize güvenmeliydi” diye sitemkar konuştu. Topbaş, ulaşımda 15 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini belirterek bu projeden gelecek 1 milyar 156 milyon YTL’ye ihtiyaçları olduğunu da söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.