Haberler

Surları çöplük yaptık

Tarih: 11 Haziran 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Bülent Ergün
İstanbul surları, Dünya Anıtlar Fonu tarafından 2008’de en fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer arasında gösterildi.

Fatih Belediyesi, dünya mirası listesinde yer alan İstanbul’un tarihi surlarını çöp ve moloz döküm alanı olarak kullanıyor. Restorasyonu yılan hikayesine dönen surların Fatih sınırları içerisinde bulunan Mevlanakapı bölümü, gösterilen özensizliğin boyutlarını apaçık bir şekilde gözler önüne seriyor. Sur kapısı ile komşu olan Güherciler Sokak sakinleri, Fatih Belediyesi’nin bir yıla yakın zamandır surun hemen dibindeki alana çöp ve moloz dökmeye başladığını belirtti.

Turistler kokudan kaçıyor
Sokağın 60 yıllık sakinlerinden Süleyman Altunbaş’ın anlattıkları, durumun vahametini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor: “Geçtiğimiz hafta gelen 10 kişilik bir turist kafilesi, kokudan ve tozdan burada duramadı. Gezilerini yarıda bırakıp şaşkın bir şekilde kaçarcasına buradan uzaklaştılar. Bu rezalete bir çözüm bulunsun. Hepimiz hasta olduk. Kapılarımızı, pencerelerimizi açamıyoruz. Parkı yapan belediye, hemen yanı başını da çöp alanı haline getirdi. At arabalarıyla da buraya çöp ve moloz taşınıyor.”

Fatih Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Can Özyedierlerkonuyu defalarca meclis gündemine taşıdıklarını ancak bir sonuç alınamadığını belirterek çöplerin kaldırılmaması halinde dava açacaklarını söyledi. Fatih Belediyesi yetkilileri 20 Haziran tarihinde yapılacak ihalenin ardından çöp ve moloz yığınlarının buradan kaldırılacağını kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.