Haberler

Klima satışlarında ’küresel ısınma canlılığı’ yaşanıyor

Tarih: 12 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Küresel ısınmanın olumlu etkilediği sektörlerden biri olan klimada, sıcaklar mayıs ayından itibaren başlayınca, öngörülenin yaklaşık 2 katı artışla sektörün bu yıl yüzde 10 büyümesi bekleniyor.

Çin’den ithal edilen klimalara uygulanan anti damping vergisi nedeniyle Mısır’dan ithalat da arttı. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Başkanı Ersan Bakanay, geçen yıl toplam 1 milyon 650 bin civarında split klima satıldığını ve sektörün yüzde 10 büyüme kaydettiğini söyledi. Bakanay, klima satışlarının son 4 yılda yaklaşık yüzde 100 arttığını ve pazarın belli bir doyum noktasına ulaştığını belirterek "Türkiye klima kullanılan bir kuşakta yer alıyor. Çoğumuzun ihtiyacı vardı. Kullanmıyorduk, ama fiyatlar uygun olunca kullanmaya başladık. Küresel ısınma da satışları artırır. Artış bu yıl yüzde 8’den fazla olursa bunun tek nedeni küresel ısınma olacak" dedi.

Çin''den Mısır''a kaydı:
Airfel Genel Müdürü Hasan Önder ise, anti damping dolayısıyla Çin’nin fiyatlarının arttığına, ithalatçıların fiyatları daha uygun olduğu için Mısır’a yöneldiğini de belirtti. Önder "Klima fiyatları ile ilgili büyük rekabetin yaşanıyor. Bazı zincir marketler de ise anti damping vergisi öncesi ithal edilen klimalar tüketicilere uygun fiyata sunulabiliyor. Anti damping vergisi dolayısıyla pazarda fiyatlar oturmadı. Fiyat karmaşası" nedeniyle tüketicilerin kafası karışık" dedi. Çin’den klima ithal eden bazı firmaların anti dampingden sonra sektörden çekildiğini ve bu firmaların çok uygun fiyata piyasaya klima verdiğini anlatan Önder, tüketici için yedek parça tehlikesi ve söz konusu ithalatçı firmanın bir daha karşısına çıkmama tehlikesi bulunduğunu kaydetti.

Avrupa''da üçüncü:
Türkiye klima pazarı, Avrupa’da üçüncü sırada bulunuyor. ABD, Çin ve Japonya’nın çok büyük kullanıcılar olduğu dünyada ise yaklaşık yüzde 2.5 pazar payına sahip olan Türkiye’de eskiden yaz ortasında gerçekleştirilen klima satışlarının artık yılın geneline yayıldığını bildiriliyor.

Küresel ısınma katkısı:
Önder, yaz mevsiminin uzun olacağını hatırlatarak, şöyle dedi: "Küresel ısınmanın getirdiği pozitif bir katkı var. Bu yıl dampingden dolayı sektörün kendini yenilemesini ve bir duraksama beklerken sıcakların erken gelmesi büyümeyi artıracak. Bu yıl acil çözüm isteyen tüketiciler için montaj gerektirmeyen, odadan odaya gezdirilen, mobil klimalar biraz daha öne çıkabilir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.