Haberler

Konya Ovası Kurudu

Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Kuraklık çiftçiyi vurdu: Konya''da buğdaydaki rekolte kaybı yüzde 80! Ekili durumdaki 2 milyon ton hububatın tarlalarda yandığı belirtildi.

Kuraklık ve yeraltı sularının bilinçsiz kullanılması nedeniyle göller ve nehirlerin birer birer kuruduğu Konya Kapalı Havzası''nda hububat çiftçisi, yüzde 80''e veren rekolte kaybı nedeniyle zor günler geçiriyor. Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, ekili durumdaki 2 milyon ton hububatın yüzde 80''inin tarlalarda yandığını, bundan sonra yağacak yağmurun da hububat için bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi. Konya İl Genel Meclisi ise ilin afet bölgesi ilan edilmesi
için tavsiye kararı aldı. Karar, Başbakanlık ile ilgili bakanlıklara gönderildi. Çiftçi, nefesini tuttu Bakanlar Kurulu''ndan çıkacak kararı bekliyor. Çöklü, "Bundan sonra yağacak yağmurun hububat için bir anlamı yok. Önümüzdeki günlerde bu kayıplar daha artabilir. Bu nedenle çıkarılacak afet kararının ardından hemen çiftçilerimizin Ziraat Bankası''na ve Tarım Kredi Kooperatifi''ne olan borcunun faizsiz olarak bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Tohumluk yardımlarının bir an önce dağıtılmasını istiyoruz" dedi. Bu arada Akdeniz sahil kesiminde buğday rekoltesinde dekar başına yüzde 30-50 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, kış mevsiminde Antalya bölgesinde istenilen yağışların yağmadığını söyledi.

Afet bölgesi ilan edilsin
Bahar aylarında Konya Ovası''nın neredeyse hiç yağış almadığını belirten Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, "Bu nedenle hububat çiftçisinin mahsulü tarlalarda yandı. Daha önce hiç böylesi büyük bir afetle karşılaşmadık. Çiftçimizin çok acil desteğe ihtiyacı var. Konya''nın Bakanlar Kurulu kararıyla afet bölgesi ilan edilmesini bekliyoruz. Hemen ardından da il genelinde hasar tespit çalışması yapılmalı" dedi. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak ise, "Türkiye''nin hububat alanında önemli bir boşluğunu dolduran Konyamız, küresel ısınmadan dolayı ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Konya''nın afet bölgesine alınması son derece önemli" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.