Haberler

İstanbullu kent merkezinden uzaklaştı, kiralar yüzde 30 düştü

Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
İstanbulluların merkezi yerlerden Büyükçekmece, Silivri ve Kurtköy''de yeni yapılan sitelere göç ettiğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Ateş, ''Bu nedenle eski yerleşim yerlerinde kiralar yüzde 10-30 arasında düştü'' dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul''un eski yerleşim bölgelerinden yeni yapılan sitelere göçün son bir yılda çok hızlandığına dikkat çekerek, "Son bir yıldır İstanbul''da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul''un her tarafı boş" dedi.

Oda başkanı Sabri Ateş, insanların alım sıkıntısı içinde olması, eski yerleşim yerlerindeki binaların depreme dayanıklı olmaması ve kiraların pahalı olması nedeniyle şehir merkezindeki Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Eminönü, Bakırköy ve Bayrampaşa gibi bölgelerden Büyükçekmece, Silivri, Kurtköy gibi daha uzak mesafelerde yeni yapılan sitelere göç ettiğini belirtti.

Sitelere ilgi artıyor
Ateş, "Eski bölgelerden yeni yapılan sitelere göç son bir yılda çok hızlandı. Şehir merkezlerinde mevcut kiralık konutlar itibar görmezken İstanbul''un 30-35 kilometre dışında yapılan siteler rağbet görüyor" diye konuştu.

Bu nedenle merkezdeki saygın bölgelerin kiralarının düştüğünü ifade eden Ateş, yeni yapılan sitelerin kiralarının da artmaya başladığını anlattı. Sabri Ateş, "Son bir yıldır İstanbul''da kimse evini kolay kolay kiraya veremiyor. İstanbul''un her tarafı boş" açıklamasını yaptı.

Ateş, "Şehir merkezlerinden İstanbul''un uzak mesafelerine doğru göç devam ediyor. Şehir merkezlerini gezdiğimizde her binada bir-iki tane kiralık daire olduğunu görüyoruz" diye konuştu. Ateş, şu anda eski yerleşim bölgelerinde yüzde 10 ile yüzde 30 arasında kirası düşen yerler bulunduğunu belirtti.

Maliye Bakanlığı''nın kira gelirlerini stopaj yoluyla vergilendirmesine yönelik başlatacağı uygulamaya ilişkin olarak da Ateş, şunları söyledi: "İstanbul''da gecekondu kiraları ortalama 500, normal konut kirası da 1000 YTL. Kira gelirlerinin bankaya yatırılarak her ay yüzde 15 oranında stopaj kesilmesi durumunda 1000 YTL kira geliri için aylık ortalama 150 YTL devlete vereceksiniz. Bu, kiracılara yansıyacaktır. Piyasada kiraların yüzde 10-15 artmasına neden olacak ayrıca mal sahibini kiracıyla karşı karşıya getirecek."

İki yıldır Türkiye genelinde konut sayısı arttığı halde gayrimenkuldeki 19 milyon olan mükellef sayısının değişmediğini ifade eden Ateş, "Türkiye''de gerçekten kaç tane gayrimenkulle ilgili vergi mükellefi var önce bunun tespit edilmesi lazım. Ondan sonra vatandaştan vergi almanın yolu çok kolay. Kayıt dışı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Devlet vergi dilimlerini aşağı çekmedikçe vatandaştan vergi toplaması çok güç" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.