Haberler

Cimbom''un yeni stadı pazarlıkla yaptırılacak

Tarih: 13 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Okan Müderrisoğlu


TOKİ Başkanı Bayraktar, pahalı bulduğu için ertelediği Galatasaray''a stat projesini yeni bir yöntemle gerçekleştirecek. Bayraktar, "Yerli ve yabancılara duyuru yapıp stadın özelliklerini belirteceğiz. Teklif alıp, firmalarla pazarlığa oturacağız" dedi.
Galatasaray''ın umutla beklediği Seyrantepe projesinin yükleniciliğini yapacak olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yüksek maliyet karşısında çıkış yolu arıyor. TOKİ, ulusal ve uluslararası düzeyde teklif alıp, firmalarla pazarlık yapmayı düşünüyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz ay sonu yapılması planlanan ihaleyi, "Keşif ve metraj maliyetleri çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı yapamayız" diyerek askıya almıştı. Bayraktar, Seyrantepe''de inşa edilecek stadyumun TOKİ''nin ayırdığı bütçenin üzerine çıktığını ifade ederken GS yönetici Devlet eski Bakanı Işın Çelebi ise maliyetleri düşürmeye çalıştıklarını ifade etmişti. 

Son Çare Pazarlık Oldu 
TOKİ Başkanı Bayraktar, Seyrantepe''de yaptırılacak stad için bu konuda deneyimli firmalara ulusal ve uluslararası düzeyde çağrıda bulunacaklarını ve teklif toplayacaklarını bildirdi. Bayraktar SABAH''a yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Teklif alacağımız firmalara stad için istediğimiz özellikleri belirteceğiz. Stadyum 52 bin seyirci kapasiteli olacak. Açılır, kapanır tavan sistemi kurulacak. Spor karşılaşmaları dışında, diğer faaliyetler için de kullanılabilecek. Sosyal donatıları, geniş bir otoparkı bulunacak. Bu konuda deneyimli firmaların katılımını sağlayacağız. Elektronik aksamı inşa edebilecek kapasitede olmalarını gözeteceğiz. Teklifleri alıp, en uygun olanlarını çağırıp pazarlık yapacağız." 

Ali Sami Yen''de Pürüz 
Öte yandan Ali Sami Yen Projesi''ne dahil edilmesi planlanan eski likör fabrikasında ise sorun yaşanıyor. Maliye''nin, söz konusu tesisi, rant değerinin çok üstünde bir bedelle devretmek istediğini savunan TOKİ yetkilileri, "Ali Sami Yen Stadı ile eski likör fabrikası arsasını birleştirmek istiyorduk. Ama maliye, çok yüksek rayiç bedel belirlemiş. Halbuki orada imar izni yok. İmarla ilgili çalışmayı biz neticelendireceğiz, gerekli izinleri biz alacağız. Ancak bu aşamalardan sonra proje bir yere gelecek. Bu haliyle imar izni olmayan bir tesis, maliyenin istediği değere ulaşmaz. Dolayısıyla vazgeçtik" dediler.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.